Zażywanie wielu leków jednocześnie bywa niebezpieczne

Zwiększa ryzyko groźnych powikłań.

Aż jedna trzecia Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej pięć leków dziennie. Polipragmazja, czyli zażywanie wielu leków jednocześnie, zwiększa ryzyko groźnych powikłań - mówili eksperci na konferencji zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczęły akcję edukacyjną "Świadomy pacjent-skuteczna terapia", która ma zwrócić uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zminimalizować ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.

Podczas  konferencji prasowej NFZ zaprezentował specjalny raport o polipragmazji, opisujący to zjawisko z polskiej perspektywy.

Polipragmazja (inaczej wielolekowość) to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, ciepiących na choroby przewlekłe - cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia. Starzenie się społeczeństwa i jednoczesne wydłużanie życia nasilają skalę tego zjawiska.

"Wielolekowość często jest konieczna w skutecznych terapiach. Jednak, aby była bezpieczna dla zdrowia, powinna przebiegać zawsze pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą" - podkreślił Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Nawet najlepszy lek może wywołać objawy uboczne, a nieprawidłowo stosowany może doprowadzić do potencjalnie ciężkich powikłań. Osoby w starszym wieku, z racji częstego nakładania się licznych schorzeń, zażywają zwykle duże ilości leków. Wielolekowość, czasem konieczna, jest jednak zawsze potencjalnie obciążona rozwojem objawów niepożądanych i powinna być ograniczana" - zaznaczył Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, cytowany w komunikacie prasowym.

Jak wynika z badania SHARE, o którym mówił prof. Przemysław Kardas - kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w Europie 32,1 proc. osób w wieku ponad 65 lat przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. W Polsce odsetek ten wynosi 33,8 proc.

Według wyliczeń NFZ ponad 2 mln Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych - a im więcej substancji wykupionych w krótkim czasie, tym wyższe ryzyko istnienia nieprawidłowej polipragmazji. 321 rekordzistów wykupiło w roku 2018 ponad 20 substancji czynnych w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty.

Problem polipragmazji dotyczy nie tylko przyjmowania kilku leków jednocześnie, ale także interakcji między lekami, między lekami a pożywieniem i ziołami. Często pacjenci bez konsultacji z lekarzem przyjmują różnego rodzaju suplementy czy leki bez recepty. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie NFZ, w roku 2018 najliczniejszą wśród badanych grupą narażonych na interakcje były osoby, które wykupiły w tym czasie leki hipotensyjne (ponad 7,3 mln osób) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (prawie 5,9 miliona).

"Wielu pacjentów nie jest świadomych zagrożenia, jakie niesie ze sobą wielolekowość. O zakupie danego leku często decyduje reklama czy porada bliskiej osoby, która nie ma specjalistycznej wiedzy. Pamiętajmy, że każdy z nas ma indywidualne potrzeby zdrowotne i preparat, który pomógł znajomemu nie zawsze będzie odpowiedni dla nas. Pacjent powinien być szczególnie czujny jeśli oprócz przepisanych przez lekarza leków zażywa te bez recepty" - mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, cytowana w komunikacie prasowym.

W ramach akcji "Świadomy pacjent-skuteczna terapia" w każdy czwartek marca bieżącego roku w oddziałach wojewódzkich NFZ będą dyżurować farmaceuci, którzy bezpłatnie doradzą pacjentom, jak właściwie przyjmować leki. Pacjenci otrzymają też materiał informacyjny o bezpiecznym zażywaniu leków oraz bloczki pomocne w wynotowywaniu leków przed wizytą u lekarza lub farmaceuty.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama