Obiecujące wyniki testów szczepionki przeciw COVID19

Chińscy naukowcy informują o obiecujących wynikach testów prototypu szczepionki przeciw Covid-19 na zwierzętach, w tym na małpach - podała agencja Reutera, cytując ustalenia badaczy. Trwają próby kliniczne na ludziach z udziałem ponad 1000 osób.

W badaniach na małpach, szczurach, świnkach morskich i królikach specyfik o nazwie BBIBP-CorV uruchomił wydzielanie przeciwciał, które mogą chronić komórki przed koronawirusem, i nie wzbudził obaw o bezpieczeństwo - napisali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym "Cell"."Te wyniki przemawiają za dalszą oceną BBIBP-CorV w próbie klinicznej" - ocenili badacze.

Specyfik opracowany przez Pekiński Instytut Produktów Biologicznych związany z państwową grupą farmaceutyczną Sinopharm jest jednym z pięciu prototypów szczepionki przeciw Covid-19, które chińskie instytucje testują obecnie na ludziach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie prowadzonych jest obecnie ponad 100 projektów w poszukiwaniu szczepionki na nowy patogen, odpowiedzialny za trwającą pandemię. Dziesięć z tych projektów, w tym pięć chińskich i trzy amerykańskie, weszło już w fazę prób klinicznych na ludziach. Eksperci sądzą, że opracowanie i przetestowanie skutecznej szczepionki przeciw COVID19 może zająć 12-18 miesięcy.

Sinopharm zainwestował w badania nad szczepionkami miliard juanów (141 mln USD) i oprócz BBIBP-CorV testuje również inną potencjalną szczepionkę, którą w ramach prób klinicznych podano ponad 2 tys. osób - przypomina agencja Reutera.

Minister nauki i techniki ChRL Wang Zhigang zapewnił niedawno, że chińska szczepionka przeciw Covid-19 będzie "globalnym dobrem publicznym", gdy zostanie skutecznie opracowana i przejdzie testy kliniczne.

Chińskie MSZ odrzucało również oskarżenia ze strony amerykańskiego senatora Ricka Scotta, który zarzucił Pekinowi próby spowolnienia prac nad szczepionką w krajach zachodnich. Scott twierdził, że istnieją na to dowody, ale ich nie przedstawił.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama