Atomowy Autobus

"Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" wyruszy 26 listopada z Warszawy w dwutygodniową trasę objazdową po 12 największych ośrodkach akademickich w Polsce.

Celem projektu Fundacji FORUM ATOMOWE jest przekazywanie wiedzy z dziedziny energetyki jądrowej i uświadamianie społeczeństwu, że energia jądrowa jest ekologiczna i bezpieczna.

Najważniejszym elementem projektu będzie stoisko dydaktyczno-informacyjne prezentowane na każdej odwiedzanej uczelni. Podczas spotkań pracownicy Fundacji odpowiedzą na pytania z dziedziny energetyki jądrowej i ochrony radiologicznej.

Stoisko będzie podzielone na dwie części. Na pierwszej pt. "Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna" zostaną przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej, własności promieniowania jonizującego i niejonizującego, zagadnienia dozymetrii biologicznej oraz wpływu promieniowania jonizującego na organizm człowieka i środowisko.

Pracownicy Fundacji podczas pokazów przeprowadzą m.in. pomiary promieniowania jonizującego emitowanego przez przedmioty codziennego użytku, np. sól dietetyczną, nawóz sztuczny czy materiały budowlane. Ponadto będzie można także dowiedzieć się o najnowszych badaniach prowadzonych w dziedzinie radiobiologii.

Druga część stoiska będzie dotyczyć już ściśle energetyki jądrowej. Zaprezentowana zostanie makieta elektrowni jądrowej. Będzie można prześledzić jej działanie - od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny.

Autorzy projektu zapowiadają, że postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania, czy elektrownia jądrowa jest bezpieczna i dlaczego istnieje konieczność rozpoczęcia programu energetyki jądrowej w Polsce. Za pomocą miniaturowych makiet pociągu z transportem węgla i cysterny z paliwem jądrowym, zostanie pokazana dysproporcja w zużyciu paliwa niezbędnego do pracy elektrowni jądrowej i węglowej.

Oprócz pokazów zaplanowane są także seminaria o tematyce naukowej i społecznej. Dotyczyć one mają tematów budowy, zasad działania i eksploatacji energetycznych reaktorów jądrowych; biologicznych skutków promieniowania jonizującego; obaw społecznych związanych ze skutkami promieniowania oraz kształcenia kadr niezbędnych dla wdrożenia programu energetyki jądrowej w Polsce. Wolontariusze postarają się odpowiedzieć również na pytanie, czy awaria taka jak w Czarnobylu może się powtórzyć.

"Chcielibyśmy +przetrzeć szlaki+ dla rozpoczęcia dyskusji społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w Polsce, dla debaty opartej na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach" - mówi o założeniach akcji Łukasz Koszuk, prezes Fundacji FORUM ATOMOWE.

"Atomowy Autobus - Mobilne Laboratorium" będzie pierwszym projektem o zasięgu ogólnopolskim, który zrealizuje Fundacja. Patronat nad imprezą objął Serwis Nauka w Polsce PAP.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji: http://www.forumatomowe.org/index.htm

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.