ONZ bije na alarm

Miliony plastykowych śmieci i odpadów fosforowych, pochodzących z nawozów sztucznych, stanowią śmiertelne zagrożenie dla oceanów - ostrzega raport Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Ochrony Środowiska (UNEP).

"Przypadek fosforu i plastyku w morzach z całą ostrością uwypukla pilną potrzebę (...) przejścia krajów świata na gospodarkę ekologiczną, wydajniej gospodarującą zasobami, aby osiągnąć trwały rozwój i walczyć z ubóstwem" - powiedział w czwartek dyrektor wykonawczy UNEP Achim Steiner.

Związki fosforowe powodują przeżyźnianie wody i rozwój glonów, które z kolei zużywają tlen, uniemożliwiając rozwój innym gatunkom.

"Koszt zanieczyszczeń w przypadku samych Stanów Zjednoczonych szacuje się na ponad 2 mld dolarów rocznie, co pozwala przypuszczać, że na skalę światową szkody mogą wynosić kilkadziesiąt mld dolarów rocznie" - napisano w raporcie.

UNEP zwraca uwagę na konieczność wzmożonego monitorowania zanieczyszczeń. "Dokładne ilości podchodzących z odpadów naziemnych - ale także z kutrów rybackich - mikrocząsteczek plastiku w oceanach są jeszcze nieznane" - podkreślono.

UNEP podkreśla, że w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej każdy mieszkaniec zużywa około 100 kg plastyku rocznie i liczba ta może wzrosnąć do 2015 roku do 140 kg. W Azji są to wielkości dwukrotnie niższe.

Jednocześnie wskaźnik recyklingu tych substancji w wielu krajach europejskich nie sięga nawet 25 procent, chociaż w Norwegii i Szwecji przekracza 80 proc.

UNEP podkreśla, że mimo wielu konwencji mających na celu ochronę oceanów i ekosystemów morskich sytuacja się nie zmienia, gdyż nowe przepisy nie są wdrażane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg