Pismo Święte od początku do końca
Co roku do akcji przyłączają się znane osoby, chociażby Adrianna Borek z Kabaretu Nowaki. Krzysztof Król /Foto Gość

Pismo Święte od początku do końca

kk

publikacja 26.04.2024 16:55

To na pewno przedsięwzięcie unikatowe na skalę kraju. Odbędzie się po kolejny nie tylko ze względu na swoją wyjątkowość, ale również na owoce, które przynosi. A doświadczyć ich może każdy z nas! Wystarczy przyłączyć się do akcji "Biblia 24/7".

Inicjatywa polega na uroczystym czytaniu Pisma Świętego przez 24 godziny na dobę, w dzień i w nocy. To pomysł Franciszkańskiej Fraternii Effatha, działającej przy zielonogórskim kościele ojców franciszkanów.

Czytać może każdy
Pomysł jest prosty, otwierają Pismo Święte i czytają „od deski do deski”, a lektorzy zmieniają się co pół godziny. – W ten sposób chcemy przeczytać całą Biblię, przygotowując się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli autora Pisma Świętego – wyjaśnia Lidia Grodecka, liderka Fraternii.
Organizatorzy zdecydowali się na organizację już po raz czwarty, bo widzą wiele jej owoców. Przede wszystkim w tym, że uczestnicy doświadczają głębszej więzi z Bogiem poprzez regularne zanurzanie się w Jego słowie. – Odkrywają w nim nowe znaczenie, co prowadzi do pogłębienia duchowej relacji i większego zrozumienia wiary – zauważa Sławomir Baszko z Fraternii. – Akcja też sprzyja integracji społeczności lokalnej naszego miasta. Ludzie z różnych środowisk, począwszy od nauczycieli, poprzez inżynierów i pracowników banków, a na urzędnikach kończąc spotykają się, aby studiować Biblię, a to bez wątpienia wzmacnia więzi społeczne i tworzy atmosferę wzajemnego zrozumienia. Poza tym wiele osób mówi wprost, że otrzymało inspirację do duchowego wzrostu i zapragnęło regularnej lektury Pisma Świętego – dodaje.

Do akcji można dołączyć na trzy sposoby. Można zostać jednym z lektorów, przyjść do kościoła i słuchać albo śledzić transmisję na kanale YouTube. Warto to zrobić co najmniej z kilku powodów. – Po pierwsze dla duchowej odnowy. Czytanie Biblii przez dłuższy czas może pomóc w pogłębieniu duchowej praktyki i umocnieniu wiary – podkreśla Magdalena Grondys z Fraternii. – Po drugie, aby zwiększyć świadomość swoją i innych na temat znaczenia Biblii w życiu człowieka. Po trzecie, aby spotkać innych ludzi o podobnych przekonaniach i wierze. I wreszcie po czwarte i najważniejsze, aby spotkać się z Bogiem w konkretnych słowach Pisma – dodaje.

Antidotum na gonitwę
Czytanie słowa Bożego jest zawsze wielkim przeżyciem dla Dariusza Świtkiewicza. – Mam świadomość, że jest to spotkanie z Bogiem Odwiecznym, ale żywym i bliskim również współczesnemu człowiekowi – podkreśla i dodaje: –  Odnoszę wówczas wrażenie, że biorę udział w biblijnych wydarzeniach: jestem ich świadkiem i uczestnikiem. Czytane przeze mnie słowo Boże ogarnia mnie swoją mocą i odczuwalną Miłością Boga – dodaje.

To także dobra okazja do doświadczenia wspólnoty Kościoła. – Wiele osób z innych parafii przychodzi do naszego kościoła, aby czytać i słuchać słowa Bożego od początku do końca – zauważa Elżbieta Kuleta, która podkreśla, że tych owoców w jej przypadku jest więcej. – To czytanie w świątyni zainspirowało mnie, aby chętniej i częściej sięgać do Pisma Świętego w zaciszu swojego domu i w ten sposób spotykać się z Bogiem. A co najważniejsze, przekonałam się podczas poprzednich edycji, że słowo Boże jest żywe i najbardziej dotyka tych, którzy czytają, bo często te słowa trafiały idealnie w indywidualną sytuację człowieka. Bóg osobiście dotykał serc i przemieniał je, na co dowodem jest wiele świadectw innych lektorów – dodaje.

Czytanie i słuchanie Biblii pomaga też organizatorom. – W codziennej gonitwie jest mi bardzo trudno znaleźć czas na spotkanie z żywym Bogiem – zauważa Magdalena Grondys. – Ogrom różnych obowiązków rodzi trudność w znalezieniu takiego momentu w trakcie dnia, w którym mogę wsłuchać się w ciszę, w której mówi Bóg. Wielokrotnie mam takie przekonanie, że słowa w Piśmie Świętym Bóg kieruje do mnie. Dzięki czemu mogę wejść w dialog z Tym, który kocha mnie najbardziej – dodaje.

Czytanie rozpocznie się 12 maja po Mszy o godz. 18.00, a zakończy 18 maja w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Zapisy: kontakt@fraternia.com.pl, tel. 577 810 322 lub przez formularz na stronie internetowej – www.fraternia.com.pl.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..