12 tysięcy piorunów

Aż 12 tys. piorunów uderzyło w Belgię w czasie trwających przez 16 godzin burz, które przeszły nad krajem na początku tygodnia. Z powodu ulewy, która towarzyszyła burzom, na pół godziny zamknięto lotnisko w Brukseli.

W czasie burz stanęła większość pociągów, deszcz zalał muzeum Rene Magritte'a w Brukseli, a na lotnisku w Antwerpii piorun wyżłobił krater na lądowisku dla helikopterów.

W niektórych dzielnicach belgijskiej stolicy zarejestrowano opady wynoszące ponad 42 litry wody na metr kwadratowy.

Zdaniem meteorologa Marca Vandiepenbeecka, cytowanego przez "Le Soir", duża liczba intensywnych burz, które ostatnio przechodzą nad Belgią, nie jest wyjątkowa dla tego regionu Europy latem. "Ci, którzy myślą, że obecna sytuacja różni się od tego, co zazwyczaj znamy na naszej szerokości geograficznej, mylą się" - zauważył Vandiepenbeeck, przypominając wydarzenia z 1998 roku, kiedy to we flamandzkim miasteczku Brasschaat spadło 168 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu 24 godzin.

Burzowy front, który utrzymuje się nad Belgią, jest wynikiem zderzania się prądów morskich, które krążą pomiędzy antycyklonem nad Belgią a depresją u zachodnich wybrzeży Wysp Brytyjskich - wyjaśnił meteorolog.

Ostatnie burze i ulewy są kolejnymi, które w ciągu poprzedniego tygodnia przeszły nad Belgią. W ubiegły czwartek, 18 sierpnia, gwałtowna burza, która nawiedziła jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Belgii, Pukkelpop, spowodowała śmierć pięciu osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BELGIA, POGODA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.