Polskie grypy

Zdecydowana większość Polaków (73 proc.) nie podejmuje żadnych działań, aby przygotować się do sezonu grypowego. Tylko co czwarty badany (26 proc.) podejmuje różne działania, aby ustrzec się przed grypą lub przeziębieniem - wynika z najnowszego raportu TNS OBOP.

Do sezonu grypowego częściej przygotowują się kobiety (31 proc.) niż mężczyźni(19 proc.) - wynika z raportu przesłanego PAP.

Działania mające ustrzec przed przeziębieniem podejmuje tylko 19 proc. nastolatków i pięćdziesięciolatków, 20 proc. czterdziestolatków i 22 proc. dwudziestolatków, 27 proc. trzydziestolatków i aż 36 proc. respondentów w wieku 60 i więcej lat.

Najpopularniejszym sposobem zapobiegania przeziębieniom i grypie jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw (50 proc. wskazań) oraz zażywanie witamin i preparatów wspomagających odporność (45 proc.).

W dalszej kolejności Polacy wymieniają szczepienie się przeciwko grypie (29 proc.). Taką formę prewencji wybierają częściej mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (27 proc.), częściej najstarsi w wieku powyżej 60 lat (41 proc.) i najmłodsi w wieku 15-19 lat (40 proc.) niż osoby w wieku średnim.

Inne działania podejmowane w celu uniknięcia choroby to spacery oraz spędzanie dużej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu (17 proc.), gimnastyka i ćwiczenia (9 proc.) oraz robienie zapasów leków (7 proc.).

Polacy wymieniają dwie podstawowe przyczyny nieprzygotowywania się do sezonu grypowego. 37 proc. badanych odpowiada: "zazwyczaj nie choruję, jestem odporny(a)", zaś 33 proc. twierdzi: "bo i tak nic to nie da". Co piąty badany (18 proc.) uważa, że "gdy zachoruje, bez trudu kupi potrzebne lekarstwa i nie musi robić zapasów" zaś po 8 proc. ankietowanych odpowiedziało: "nie mam na to czasu" oraz "nie wiem, co mógłbym zrobić".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg