Międzynarodowa grupa naukowców, kierowany przez Polaków, odkryła - zachodzący w mózgu - mechanizm wyzwalający lęk wywołany stresem. Wyniki swoich badań naukowcy właśnie opublikowali w piśmie "Nature" - poinformował współautor badań prof. Ryszard Przewłocki.
Co się dzieje z Ziemią? Jeszcze nigdy nie było aż tylu katastrof naturalnych! – powtarza dziś trwożnie wielu ludzi. – Wcale nie jest ich dziś więcej niż dawniej – prostuje geolog Włodzimierz Mizerski, współautor książki „Katastrofy przyrodnicze”.
Ci, którzy randkują ze zbyt dużą liczbą osób, najpewniej zostaną sami.
Była genialnym dzieckiem i zdeterminowaną młodą kobietą. Uczyła dzieci dla zarobku i z poczucia misji, a w wolnym czasie rozwiązywała zadania z fizyki. Analizy chemicznej musiała uczyć się potajemnie - takie były początki życiowej drogi Polki wszechczasów.
Odbieranie służbowych telefonów czy maili w domu wpędza kobiety w poczucie winy. Mężczyźni są mniej wrażliwi na służbowe kontakty poza pracą - wynika z badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Toronto.
Ludzie nie są tacy źli jak się powszechnie uważa. Jeśli chodzi o uczciwość, to postępujemy na ogół bardziej etycznie niż sobie to wyobrażamy - sugerują badania opublikowane w najnowszym wydaniu "Psychological Science".
Niebawem ruszy wspólna strona internetowa Stolicy Apostolskiej i Włoskiej Agencji Kosmicznej poświęcona różnym aspektom kosmologii – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”.
Nie jest sztuką pisać o rzeczach trudnych specjalistycznym językiem. Sztuką jest przedstawić te rzeczy tak, by zrozumieli je laicy. Właśnie z tym drugim przypadkiem mamy do czynienia w książce Tomasza Rożka, prowadzącego w GN dział „Nauka”.
Pisanie odręczne lepiej wspomaga proces zapamiętywania niż pisanie na klawiaturze - informują naukowcy na łamach "Advances in Haptics".
Prace naukowe polskich nauczycieli akademickich rzadko są publikowane w zagranicznych czasopismach - ubolewa "Rzeczpospolita".