Miejsce, w którym złożono ciało Pana Jezusa, wciąż skrywa w sobie wiele niespodzianek. Niektóre z nich niedawno zostały odkryte.
Pozostałości po dużych ilościach mąki sprzed 3 tys. lat odkrył polsko-armeński zespół archeologów w Metsamor w Armenii. Znaleziska dokonano w obszernej budowli wspartej na kolumnach, która zawaliła się w czasie pożaru.
Dzięki tej metodzie, w gęsto zabudowanym Neapolu odkryto grobowiec sprzed 2300 lat.
20-metrowy statek wikingów został odkryty w kopcu, wcześniej uważanym za pusty - informuje serwis Science Norway. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu georadaru.
Służyła do wyłącznego użytku... cesarza Kommodusa. Archeolodzy odkryli starożytną piwnicę winną.
Zespół pomieszczeń, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
W Polsce i Niemczech w mury około 140 kościołów, głównie gotyckich, wbudowano kamienie młyńskie. Czy były tylko "wizytówką" fundatorów świątyń? A może miały głębsze, symboliczne znaczenie? Wyjaśnia to interdyscyplinarny zespół badaczy.
Imponujący obiekt, pełen cennych marmurów, ma ponad 2 tysiące lat. Na fragmencie marmuru odkryto litery "V" i "I". Czy chodzi o sławnego Witruwiusza, architekta z drugiej połowy I w. przed Chrystusem?
Już 2900 lat temu na Półwyspie Iberyjskim używano stali - uważają naukowcy z międzynarodowego zespołu. O wynikach swoich badań piszą na łamach "Journal of Archaeological Science".
O niezwykłym odkryciu w piramidzie Cheopsa poinformowały w czwartek egipskie władze. Naukowcy odkryli bowiem ukryte przejście wewnątrz Wielkiej Piramidy. To efekt siedmioletniego międzynarodowego projektu badawczego.