Nad Lublinem zaświeciły dwa słońca. Tak to przynajmniej wyglądało. Skąd się wzięły?
Na piłkę nożną, jak na każdą dyscyplinę sportu, można spojrzeć na wiele różnych sposobów. Z punktu widzenia socjologa, biznesmena czy zwykłego kibica. Można też zastanawiać się nad przemianami energii, statystyką żółtych kartek czy kątów padania i odbicia. Zapraszam do spojrzenia na piłkę nieco inaczej niż zwykle.
Warto zapamiętać nazwisko Malinkiewicz. Być może kiedyś dzieci na lekcjach fizyki albo przyrody będą się o nim uczyły.
Z jaką precyzją można mierzyć czas? W zasadzie niemal z nieograniczoną. I trudno nie odnieść wrażenia, że zegarki w każdej epoce odmierzały czas z taką dokładnością, z jaką biegło życie.
Elektron waży mało, bardzo mało. Ale teraz przynajmniej wiemy, jak mało. Pracującemu w Niemczech Polakowi udało się najdokładniej na świecie zważyć masę elektronu.
A gdyby tak rozłożyć wczorajsze skoki Kamila Stocha na części pierwsze? I spojrzeć na nie oczami fizyka.
Sport jest sztuką zamiany jednej formy energii w drugą. Szczególnie wyraźnie widać to w konkurencjach lekkoatletycznych. Za kilka tygodni w Sopocie odbędą się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce. A my zostaliśmy wpuszczeni na trening mistrzyni świata w skoku o tyczce Anny Rogowskiej.
Ma niesamowite, niespotykane wśród innych materiałów właściwości i może być produkowany w Polsce. Czym jest grafen i do czego może posłużyć?
Eksperyment LUX ma znaleźć cząstki ciemnej materii zamieszkujące wszechświat. Jeżeli to się uda, będzie naukowy przełom. Na razie odpowiednią aparaturę umieszczono... głęboko pod ziemią.
Z medycyny za transport komórkowy, z fizyki za cząstki, a z chemii za programy, które pomagają zrozumieć reakcje chemiczne. Tak w jednym zdaniu można streścić tegoroczne Nagrody Nobla.