Chińscy naukowcy ustanowili w piątek nowy rekord świata, osiągając temperaturę plazmy wynoszącą 120 milionów stopni Celsjusza, i utrzymując ją przez 101 sekund. To kluczowy krok w kierunku testowania reaktora termojądrowego - poinformowała agencja Xinhua.
Detektor ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów bada dziwną materię - oddziaływania cząstek dziwnych.
Naukowcy AGH w Krakowie opatentowali metodę zmniejszania stężenia pyłów zawieszonych w atmosferze przy użyciu generatora fali uderzeniowej. Według badaczy wynalazek może poprawić stan powietrza na zanieczyszczonych obszarach.
Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghe zostali laureatami Nagrody Nobla z fizyki za odkrycia dotyczące czarnych dziur, tj. obszaru czasoprzestrzeni, którego nic - nawet światło - nie może opuścić ze względu na wpływ potężnej grawitacji - ogłosił we wtorek Sztokholmie Komitet Noblowski.
Fale grawitacyjne to rozchodzące się drgania pola grawitacyjnego. Ich źródłem są obiekty poruszające się z przyspieszeniem.
Zasada jest prosta i obowiązuje wszędzie: jeżeli za dużo zużywamy, a za mało produkujemy, w końcu zabraknie. Czy zabraknie nam prądu? ITER to pierwszy krok, by tak się nie stało.
W największym na świecie laboratorium cząstek elementarnych CERN odkryto nowy rodzaj cząstki – tetrakwark.
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW, wspomagani m.in. przez badaczy z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Suzhou w Chinach, zbudowali 5-milimetrowy mikrosilnik zasilany wiązką lasera.
Naukowcy z kilku uniwersytetów, w tym polskich, stworzyli płynne filtry. Jak to działa?
Taka sytuacja zdarza się nieczęsto. Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana za dwa różne projekty badawcze. Nie dość, że nie mają one ze sobą nic wspólnego, to na dodatek dzieli je od siebie kilkadziesiąt lat.