Coraz częściej jedynym źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie jest internet. Tyle tylko, że technologie cyfrowe coraz częściej dostosowują treść podawanych informacji do naszych preferencji. I tak to, co widzimy, ma coraz mniej wspólnego z tym, co jest.
Myślące komputery to nie science fiction. One już dzisiaj funkcjonują w wielu dziedzinach życia. Uczą się, kojarzą fakty i wyciągają wnioski. Działają jednak inaczej niż ludzkie mózgi.
Hakera nie da się powstrzymać. Może się włamać do każdego komputera i zrobić z nim, co mu się tylko podoba. A co z samochodami, lodówkami, telewizorami? W nich też są procesory. Do nich także można się włamać?
Pozwoli zobaczyć gwiazdy sprzed milionów lat, ocenić jak będą wyglądały w przyszłości, a nawet sprawdzić czy Ziemi zagraża katastrofa. Komputerowy model kosmosu, który za pomocą obliczeń wyjaśnia zagadki Wszechświata, naukowcy rozpisali na 20 tys. linii kodu.
W wieku 88 lat zmarł w USA Douglas Engelbart, amerykański naukowiec, który zasłynął jako wynalazca myszy do komputera i innych urządzeń służących dziś do komunikacji i rozrywki.
To już nie jest fikcja. Na rynek wchodzą okulary, które wprowadzają właściciela w wirtualny świat i w pewnym sensie wyprowadzają to, co jest wirtualne, do rzeczywistości.
Użytkownicy smartfonów wyposażonych w system operacyjny Android są narażeni na działanie groźnego wirusa - informują eksperci firmy Dr. Web produkującej oprogramowanie antywirusowe. Wirus umożliwia cyberprzestępcom dostęp do poufnych treści zapisanych w sms-ach np, z banków.
Sieci komputerowe dwóch dużych południowokoreańskich banków i trzech głównych nadawców radiowo-telewizyjnych przestały w środę funkcjonować, wywołując spekulacje na temat ataku hakerskiego ze strony Korei Północnej. Trwa śledztwo w tej sprawie.
Pentagon tworzy kilkanaście "ekip cybernetycznych" (ang. cyber teams), których zadaniem będzie prowadzenie ofensywnych operacji, mających zwalczać zagrożenie Stanów Zjednoczonych atakami cybernetycznymi na ważne obiekty infrastrukturalne.
W Akademii Górniczo-Hutniczej powstał sztuczny neuron. Trochę przez przypadek, trochę przy okazji. Budujemy sztuczne mózgi?