Potencjalnie katastrofalne dla Europy spowolnienie krytycznego prądu na północnym Atlantyku może zwiększyć opady deszczu nad Amazonką, co pomogłoby tamtejszym lasom - informuje serwis Arxiv, elektroniczne archiwum naukowych preprintów.
Zakwity przyciemniają lód, dlatego odbija on mniej światła.
Międzynarodowa grupa naukowców doniosła, że w ciągu ostatniej dekady tempo topnienia lodowców dramatycznie wzrosło. Efektem jest nie tylko wzrost poziomu mórz, ale także ubytek zasobów słodkiej wody.
Topniejące lodowce Arktyki uwalniają znaczne ilości metanu, który jest z jednym z najsilniej działających gazów cieplarnianych - informuje pismo "Biogeosciences".
Odpowiedzialne specyficzne położenie stacji.
Tak uważa minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.
Naukowcy twierdzą, że obecne w powietrzu cząstki mikroplastiku sprzyjają kondensacji wody i powstawaniu chmur. To z kolei ma niebagatelny, choć obecnie trudny do zrozumienia wpływ na pogodę i klimat.
Dziesiątki milionów ludzi w Afryce Południowej cierpi z powodu suszy wywołanej przez El Nino, a spadek produkcji roślinnej i zwierzęcej powoduje niedobory żywności w kilku krajach.
Nad Włochy nadeszła wyjątkowo długa fala afrykańskich upałów, które potrwają przez cały lipiec - informują meteorolodzy. Na Sycylii i Sardynii będzie już w tych dniach ponad 42 stopnie. W środę temperatura w Rzymie sięga 38 stopni, a upał rozszerzył się na cały kraj.
Ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły w ostatnich tygodniach Kenię, zatopiły lub zniszczyły co najmniej 62 szkoły podstawowe w całym kraju – podała w piątek organizacja Save the Children. Kraj dotknął również cyklon Hidaya, choć w mniejszym stopniu niż sąsiednią Tanzanię.