Nie, nie życie inteligentne, nawet nie życie wielokomórkowe. Gdzie powstały najprostsze formy życia? Coś, co nawet trudno nazwać komórką. Polski uczony zrobił ranking najbardziej prawdopodobnych miejsc, w których przed miliardami lat powstało życie na Ziemi.
Naukowcy z brytyjskiego Heart Research Institute dowiedli, że śpiew poprawia kondycję psychiczną i fizyczną ludzkiego organizmu.
Naukowcy z amerykańskiej Państwowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) potwierdzili odkrycie najmniejszej znanej skalnej planety poza Układem Słonecznym, którą zaobserwowano dzięki krążącemu po orbicie wokółziemskiej teleskopowi Kepler.
Dokarmianie sikor na wiosnę sprawia, że samce, zamiast uderzać w konkury, poświęcają się strzeżeniu cennej spiżarni i odganianiu głodnej konkurencji - podaje serwis "New Scientist".
Nową metodę kryminalistyczną, pozwalającą na ustalenie koloru włosów z materiału genetycznego, opracował polsko-holenderski zespół badawczy - informuje na swojej stronie internetowej Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie.
Nietypowa odmiana dorsza, żyjącego w jeziorach na północy Kanady, może wkrótce trafić na rządową listę gatunków chronionych - zapowiadają kanadyjskie media. Chodzi o dorsza, który uprawia kanibalizm.
Prace naukowe polskich nauczycieli akademickich rzadko są publikowane w zagranicznych czasopismach - ubolewa "Rzeczpospolita".
Podczas słuchania muzyki w naszym mózgu uwalnia się neuroprzekaźnik "przyjemności" czyli dopamina, której zawdzięczamy m.in. przyjemność jedzenia czy satysfakcję związaną z posiadaniem pieniędzy - informują naukowcy z Kanady na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Ułatwienie dostępu do informacji o osiągnięciach nauki polskiej i światowej za pośrednictwem internetu - to jeden z głównych celów projektu realizowanego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wartość projektu, pn. Internetowa Promocja Nauki, to ok. 2 mln zł; współfinansowany jest ze środków unijnych.
W Arabii Saudyjskiej schwytano sępa płowego z izraelskim urządzeniem GPS. Sęp został "zatrzymany" na okoliczność szpiegostwa na rzecz Izraela - poinformował serwis BBC.
Nowo opracowana metoda pozwoli na podstawie prostego testu krwi zdiagnozować chorobę Alzheimera, a w przyszłości również inne choroby - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell".
Pracując nad świątecznym numerem GN, zawsze zastanawiamy się, w jaki sposób podsumować kończą-cy się rok. Osobno puentujemy wydarzenia kulturalne, osobno polityczne. W tym roku postanowiłem Państwa przekonać, że – przynajmniej w nauce – podsumowywanie ma krótkie nogi.
W ostatnim czasie do Oceanu Spokojnego w okolicach Hawajów spadła rosyjska rakieta z trzema satelitami systemu nawigacji satelitarnej Glonass. Opóźniają się prace nad europejskim systemem lokalizacji Galileo. I tylko stary, dobry, amerykański GPS działa jak należy.
Dzielenie tabletek to wysoce niedokładna i potencjalnie niebezpieczna metoda podawania leków - informują naukowcy na łamach "Journal of Advanced Nursing".
Chińskie media państwowe podały informację, że pierwszy marsjański próbnik zostanie wysłany przez ten kraj w październiku. Start nastąpi we współpracy z Rosją.
Po tajemniczej śmierci ptaków i ryb w stanach Arkansas i Luizjana, w środę także w stanie Maryland odkryto ponad dwa miliony martwych ryb. Kilkaset martwych ptaków znaleziono również w Kentucky.
Kupowanie plastikowej choinki źle służy środowisku. Lepiej kupić drzewko naturalne. Na pewno nie spowoduje to żadnej katastrofy ekologicznej. Leśnicy twierdzą, że naturalne choinki mają tyle samo zalet, co sztuczne wad.
Ptak nielot z Jamajki walczył za pomocą skrzydeł jakby były maczugami - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".
Niemieccy archeolodzy odkryli nienaruszony celtycki grobowiec sprzed 2600 lat zawierający ozdobną biżuterię ze złota, bursztynu i brązu na stanowisku w południowych Niemczech - informuje serwis internetowy Spiegel Online.
Odwrócenie procesu rozszerzania się obszarów pustynnych w Chinach, prowadzone w obecnym tempie, zajmie 300 lat - ocenił we wtorek przedstawiciel administracji lasów Liu Tuo, skarżąc się na niski stopień inwestycji w walkę z poważnymi problemami ekologicznymi.