Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Ministerstwo zdrowia Niemiec potwierdziło, że rozbieżność między liczbą cyfrowych świadectw szczepień, a podanymi dawkami preparatu na Covid-19 sięga kilkudziesięciu milionów. Powodem tego nie są fałszywe karty szczepień ani niezgłoszone szczepienia - uważa resort. Sprawę opisuje w czwartek "Die Welt".
Obok szczepionek mRNA i wektorowych jest nowy rodzaj szczepionek: to szczepionka podjednostkowa - poinformował wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dodał, że jest ona już zatwierdzona i w tym momencie wchodzi do użytku.
Rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę, wchodzi w czwartek w życie. Regulacja umożliwia m.in. testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w punktach aptecznych.
Od czwartku do 27 lutego uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. W ten sposób uczyć się będą do 27 lutego. Uczniowie młodsi i przedszkolaki będą uczyć się tak jak dotąd - stacjonarnie. Nie zmieniają się terminy ferii.
Od czwartku w Anglii przestają obowiązywać ostatnie restrykcje wprowadzone w związku z wariantem Omikron, a tym samym niemal wszystkie restrykcje covidowe. Staje się ona tym samym krajem z najmniejszymi w Europie ograniczeniami.
W Stanach Zjednoczonych wykryto już niemal 100 przypadków nowego wariantu Omikrona - BA.2. Pojawił się on już w 40 krajach - pisze w środę "New York Post". Według nowojorskiego dziennika wirus jest powszechnie nazywany "ukrytym Omikronem", bowiem ma cechę genetyczną, która czyni go trudniejszym do wykrycia.
Skład mikrobiomu jelitowego może mieć związek z ryzykiem długotrwałegoutrzymywanie się objawów po przechorowaniu COVID-19 - informuje pismo "Gut".
Nowy test reaguje na trzy różne części genomu wirusa, co pozwala mu dobrze radzić sobie z ewentualnymi mutacjami.
Bilans korzyści i strat w związku z rozwojem epidemii w Polsce spowodowanej wariantem Omikron jednoznacznie przemawia za utrzymaniem stacjonarnej edukacji - powiedział PAP szef WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Dodał, że kwarantannę dzieci można skrócić do trzech dni zakończonych testem antygenowym.
Analiza mutacji wariantu Omikron wskazuje, że wyewoluował on tak, aby sprawnie atakować komórki myszy i prawdopodobnie powstał właśnie w organizmach tych gryzoni. Wskazuje to na potencjalne zagrożenie ze strony dzikich zwierząt, szczególnie gryzoni - informują badacze z trzech chińskich ośrodków naukowych.