Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Ponad 3,5 tys. lat temu w Brzezówce k. Jasła (Podkarpackie) istniało grodzisko zamieszkałe przez ludność, która przywędrowała zza Karpat. Archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie natrafili tam na kilka tysięcy zabytków.
Od niedzieli pod Grunwaldem naukowcy i archeolodzy rozpoczną poszukiwania krzyżackiego obozu z 1410 roku. W br. uczestnicy badań przez tydzień będą szukać także miejsc, w których w 1410 roku pod Stębarkiem toczyły się najcięższe walki.
Pod Grunwaldem, gdzie rozegrała się wielka bitwa z 1410 roku, naukowcy będą poszukiwać śladów po krzyżackim obozie. W sobotę na Polach pod Stębarkiem rozpoczynają się międzynarodowe badania archeologiczne.
Archeolodzy prowadzą badania na terenie gotyckiego kościoła św. Benedykta - najmniejszego i jednego z najstarszych kościołów w Krakowie. Jak dotąd pod posadzką świątyni odkryli rotundę zbudowaną z piaskowca, a na niej przedromański kościół oraz liczne groby.
Archeolodzy odkryli na terenie obecnego Podlaskiego ślady tzw. kultury pucharów dzwonowatych, pochodzącej sprzed kilku tysięcy lat. Uważają to za ważne odkrycie, bo dotąd przypuszczano, iż kultura ta dotarła nie dalej niż na tereny południowej Polski.
Pozostałości obiektu mieszkalnego z XI-XII wieku odkryto na terenie Sosnowca podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku związanym z dawną osadą hutniczą - podała kierownik prac Katarzyna Sobota-Liwoch. Archeolodzy odkryli m.in. ślady po palenisku.
Archeologiczna, wakacyjna wyprawa na górę Ślężę.
Archeolodzy natrafili w Jamestown, najstarszej osadzie angielskich przybyszów do Ameryki, na szczątki czterech mężczyzn, którzy najprawdopodbniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów. Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko w USA - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.
Odkrycie pochodzącego z czasów rzymskich cmentarza, ceramiki z XVII w. w niemal nienaruszonym stanie i fragmenty czołgu z II wojny światowej - to wynik dotychczasowych prac archeologicznych prowadzonych przy budowie drogi S8 na trasie Białystok-Warszawa.
Fragment gigantycznego posągu Minerwy znaleźli archeolodzy w krainie Salento na południu Włoch. Zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, że to tam, w miejscowości Castro w Apulii, stała wielka świątynia Minerwy, o której pisał Wergiliusz w "Eneidzie".