Psy potrafią wyczuć chorobę właściciela. Potrafią wręcz wskazać miejsce, w którym choroba się rozwija. Potwierdzają to badania naukowe.
Czasami przyszłość zaskakuje, ale nie tym razem. Sztuczna inteligencja w medycynie była pokazywana i opisywana w niezliczonej ilości filmów i książek science fiction. Wchodzimy w tę erę coraz szybciej.
Kiedyś po naszym ciele będą krążyły niewielkie urządzenia badawcze. Będą sprawdzały stan naszego zdrowia, podawały leki, a może nawet wykonywały – od wewnątrz – operacje chirurgiczne. Kiedy to się stanie?
Pionierskie zabiegi zamknięcia jamy uszka lewego przedsionka serca, ratujące przed kolejnym udarem chorych cierpiących na migotanie przedsionków serca, przeprowadzili lekarze Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii w Katowicach-Ochojcu.
Polscy studenci zaprojektowali urządzenie, które w trzy minuty określi grupę krwi. W wielu ośrodkach na całym świecie trwają badania nad czujnikami i analizatorami, które na razie możemy zobaczyć tylko w filmach science fiction.
3,5-letnią dziewczynkę, umierającą na ciężkie tętnicze nadciśnienie płucne, uratowali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, informuje "Dziennik Polski".
Zdecydowana większość lekarzy i pielęgniarek popiera szczepienia przeciw grypie, ale ponad połowa z nich nie szczepi się regularnie - wykazał raport ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Recepty i skierowania wystawiane przez internet, zapisy do lekarzy oraz monitorowanie miejsca w kolejce on-line - to główne założenia projektu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który w czwartek został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
6-miesięczny ryś jest pierwszym pacjentem oddziału leczenia tych zwierząt, który rozpoczął działalność w ramach Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował w środę lekarz weterynarii tego ośrodka Radosław Fedaczyński.
Zainspirowanie się starożytną medycyną pozwoliło zespołowi naukowców odkryć nową technikę, pomocną w regeneracji tkanek. Czytamy o tym w dwóch artykułach opublikowanych w pismach "Acta Biomaterialia" i "Advanced Science".