Ale pewne ograniczenia pozostaną.
Umieralność na nowotwór – gdy już zostanie wykryty – jest dziś wielokrotnie mniejsza niż w przeszłości, choć więcej osób na niego choruje. W serwisach naukowych pojawiają się informacje o nowych terapiach albo nowych sposobach wykrywania nowotworów. W tych sukcesach mają udział także polscy naukowcy.
Tutaj jest cały świat, twierdzą organizatorzy kolejnej Światowej Wystawy Expo, tym razem odbywającej się w Dubaju. Spacerując między pawilonami, można zobaczyć nie tyle to, jak ten świat wygląda, ile to, jak byśmy chcieli, by wyglądał.
Badanie na myszach pokazało, że za pośrednictwem włókien nerwowych, żyjące w nosie bakterie mogą sprawnie przedostać się do mózgu. Na miejscu wywołują kaskadę reakcji, która może prowadzić do choroby Alzheimera.
Dowody na istnienie pary supermasywnych czarnych dziur w centrum odległej galaktyki aktywnej przedstawili naukowcy w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters". Jednym ze współodkrywców jest dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego UW.
Nowe badania wycinków jelit pobranych od osób, które zmarły na COVID-19, wykazały znaczący wpływ wirusa SARS-CoV-2 na układ odpornościowy jelit - informuje czasopismo "Frontiers in Immunology".
Tradycyjnie w tłusty czwartek na stołach króluje pączek. Ta słodkość mająca ok. 500 kcal nieraz spędza sen z powiek osobom, które się odchudzają. Czy pączki i fizyka mają ze sobą coś wspólnego? Dr hab. Roman Wrzalik, prof. UŚ, udowadnia, że całkiem sporo...
Dr hab. Roman Wrzalik, prof. UŚ, udowadnia, że całkiem sporo...
W różnych częściach globu lokalne społeczności donoszą o zmniejszaniu się ilości dzikich jadalnych roślin i grzybów. Główne przyczyny to m.in. zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu, niewłaściwa gospodarka leśna.
Pracownicy budowlani są grupą zawodową, która szczególnie mocno naraża nieumyślne swoje rodziny na działanie wielu toksycznych metali - udowodnili naukowcy z Boston University School of Public Health.