Badania genetyczne dowodzą, że koty zostały udomowione ok. 10 tys. lat temu, gdy w Mezopotamii zaczęły powstawać pierwsze w dziejach ludzkości osady rolnicze - piszą genetycy na łamach naukowego periodyku "Heredity".
Dotarliśmy do biegunów, oceanicznych głębin i górskich szczytów. Niestety, za nami powędrowały mikroskopijne drobiny plastiku, który towarzyszy nam na co dzień. Oddychamy nimi, pijemy je i zjadamy.
Lasami pokryta jest prawie jedna trzecia (29,8 proc.) powierzchni Niemiec. Jednak prawda jest taka, że niemieckie lasy mają się źle i większość odwiedzających je prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tragizmu sytuacji - podkreśla portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).
Niedawno media obiegła wiadomość, że wewnętrzne jądro Ziemi miało się zatrzymać. Takie wnioski można było wysnuć z publikacji na łamach magazynu "Nature Geoscience". "To nieporozumienie" - podkreślają jednak eksperci, m.in. z belgijskiego Obserwatorium Królewskiego.
Roje owadów unikają ciągłych kolizji w sposób, który mógłby pomóc unikać wypadków na drogach.
Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty.
Ludzkie geny wciąż ewoluują. Od początku istnienia naszej linii ewolucyjnej wykształciło się co najmniej 155 różnych genów, które - co niezwykle ważne - powstały "de novo" z niekodujących fragmentów DNA - czytamy w najnowszym wydaniu "Cell Report".
Gdy jesteśmy w gorszym nastroju, szybciej dostrzegamy nieścisłości w tekstach, które czytamy - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Arizony i opublikowanych w piśmie "Frontiers of Communication".
Do Ziemi zbliża się kometa C/2022 E3 (ZTF), która ostatnio odwiedziła Układ Słoneczny 50 tysięcy lat temu. Na polskim niebie najlepiej widoczna będzie 2 lutego.
Znaleziono ją na największym terenie wykopalisk archeologicznych świata - Sakkara w Egipcie - na głębokości 15 metrów. Sięga czasów V-VI dynastii, czyli sprzed 4300 lat. To pochówek mężczyzny o imieniu Hekashepes.