Oryginalne zabytki pochodzące z wykopalisk zachodniego Mazowsza, m.in.: broń, narzędzia kowalskie i przedmioty codziennego użytku oraz liczne zdjęcia można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na wystawie "Źródło Żywiołów".
Od 3 do 5 proc. dzieci w wieku szkolnym cierpi na zespół deficytu uwagi i nadruchliwości (ADHD), więcej wśród nich jest chłopców niż dziewcząt - poinformowano we wtorek na konferencji w Warszawie, poświęconej ADHD.
Parlament Egiptu znowelizował ustawę o starożytnościach, zaostrzając sankcje za handel nimi i wprowadził prawo własności intelektualnej, które pozwala domagać się odszkodowania za nieautoryzowane reprodukcje starożytnych dzieł. Nowe prawo wejdzie w życie 1 marca.
Kaski mogą zmniejszyć o 35 proc. ryzyko urazów głowy narciarzy i snowboardzistów - pisze w poniedziałek agencja Reuters powołując się na badania, które relacjonuje kanadyjskie pismo medyczne.
Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Institute udoskonalili antylawinowe poduszki z systemem ABS mające zdolność utrzymywania narciarzy czy turystów na powierzchni podczas zejścia mas śniegu - podaje internetowy serwis "Science Daily".
Liczne motywy ptaków przedstawione na zabytkach archeologicznych z ziem polskich w okresie od XI w. p.n.e. do XVII w. n.e. będzie można obejrzeć na wystawie "Na skrzydłach przeszłości".
- Znalezione w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (pow. Myszków) pierwsze na terenie Polski szczątki człowieka neandertalskiego mogą znacznie rozszerzyć wiedzę na temat zwyczajów neandertalczyków - przewiduje kierownik badań, dr Mikołaj Urbanowski.
Seria pocisków zaledwie o kilka centymetrów minęła moją głowę. Powinienem uciekać, ale na szczęście nie muszę – siedzę wygodnie w fotelu i oglądam film wojenny w trójwymiarze. Czuję się, jakbym znajdował się w środku pola bitwy.
W Londynie za wjazd samochodem do centrum trzeba słono zapłacić. W Bernie, stolicy Szwajcarii, w niektóre obszary w ogóle nie można wjeżdżać. W stolicach Belgii, Holandii czy Danii coraz więcej osób pozbywa się samochodów.
Nowe laboratorium z tunelem wodnym, przeznaczonym przede wszystkim do badań aerodynamiki samolotów, otwarto niedawno na Politechnice Wrocławskiej. To pierwsza tego rodzaju maszyna w Polsce.