W 2004 r. Polska była największą ostoją bocianów białych na świecie, mieliśmy wtedy ok. 52 tys. par lęgowych tych ptaków. Niestety, ich liczba gwałtownie spada - stwierdza "Dziennik Polski".
Jak szacują naukowcy, od tego czasu ubyło nam 30 proc. par lęgowych.
Jednym z czynników dziesiątkujących nasz przyrodniczy skarb narodowy jest ostatnio nagłośniona sprawa pseudomyśliwych w Egipcie, Libanie i Syrii. Biorą oni na cel migrujące na zimowiska bociany. Doniesienia o tym procederze oburzyły polskich ornitologów i organizacje przyrodnicze, które zaapelowały do ambasadora Libanu w Polsce o interwencję.
Także w Europie bociany mają coraz trudniejsze warunki do życia - wskazuje prof. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Jak wylicza, łąki i pastwiska, gdzie ptaki szukały pożywienia - owadów, myszy, jaszczurek i żab - znikają, a w ich miejsce pojawiają się wielkie uprawy kukurydzy i rzepaku, gdzie pokarmu dla bocianów brak.
W Danii i Holandii do całkowitego zaniku bocianów doprowadziły zanieczyszczenie środowiska i zintensyfikowanie rolnictwa (pestycydy) - podkreśla "DP". Z kolei w Szwecji boćki wyginęły w 1954 r., a w Szwajcarii - w 1948 r.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.