Nie tylko Diane-35

Media szeroko informowały o zawieszeniu we Francji sprzedaży leku o nazwie Diane-35. Te tabletki hormonalne, służące do leczenia trądziku, bywały używane jako środek antykoncepcyjny. Okazuje się, że w Polsce zarejestrowanych jest jeszcze siedem innych leków, zawierających tę samą substancję aktywną, co Diane-35.

Są to: Cyprest, Bellune, Cyprodiol, Chloe, OC-35, Syndi-35 i Cyprogen.

Sprzedaż Diane-35 została we Francji zawieszona po tym, jak stwierdzono, że stosowanie tego preparatu doprowadziło do śmierci co najmniej czterech kobiet w wieku od 18 do 28 lat . Bezpośrednim powodem zgonów były zakrzepy krwi w obrębie płuc albo mózgu. Do sądu trafił też pozew młodej kobiety, która po zastosowaniu tabletki antykoncepcyjnej 3. generacji doznała porażenia mózgowego i paraliżu. Francuska minister zdrowia i spraw socjalnych Marisol Touraine zaleciła lekarzom niezapisywanie tabletek antykoncepcyjnych 3. i 4. generacji, które mają wywoływać podobne powikłania jak Diane 35.

Niepokojące sygnały o tym, że pigułka niesie ze sobą ryzyko powikłań, zaczęły pojawiać się już w roku 1982. Pismo medyczne "Proscrire" opublikowało wówczas informację, że progesteron zawarty w Dianie-35 zwiększa o 6,68 razy ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Jego producent firma Bayer odmówiła wykonania badań nad tymi zagrożeniami.

Polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uznał, że „nie ma powodów by pacjentki stosujące preparat Diane-35 zaprzestały przyjmowania go”. Niemniej, jego prezes zaapelował do personelu medycznego o „zachowanie środków ostrożności i szczególnej uwagi przy przepisywaniu recept”. Przypomniał, że w Polsce Diane-35 nie jest zarejestrowano jako środek antykoncepcyjny.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  05.02.2013 17:52
  Brałam diane-35, pomogła mi kiedy nic innego nie chciało pomóc, mowa nie tylko o trądziku ale też o innych zaburzeniach hormonalnych. I powiem tak: w ulotce wyraźnie jest napisane, że tego leku nie mogą przyjmować osoby z nadciśnieniem, palące, nadużywające alkoholu, po 35. roku życia etc. Zakrzepica jest wpisana jako możliwe działania niepożądane i w dodatku zalecane jest przyjmowanie diane najwyżej przez rok. Jest mnóstwo lekarstw które mają możliwe bardzo poważne skutki uboczne ale nagonka jest na diane, bo ma przy okazji działanie antykoncepcyjne, jak zresztą większość preparatów hormonalnych. Zrozumcie ludzie, że czasami nic innego zwyczajnie nie pomaga.
 • gość
  10.02.2013 22:18
  Celna i konkretna odpowiedź. Na większości tego typu tabletek jest informacja o zagrożeniach, o niepaleniu, o wieku itd. Nie każda kobieta stosuje się do zaleceń, stąd też takie przypadki.
 • ania
  15.02.2013 02:10
  ja brałam diane przez pół roku bo miałam rozlegurowany okres i problemy chormonalne, przy okazji lekarz uznal ze pomogą mi wyleczyć trądzik, ale po miesiącu brania dostałam okropnych mdłości i zawrotów głowy,które trwały nieustannie codziennie , i przestały gdy rzuciłam te tabletki, żałuję że brałam je tak długo gdyż to były moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne i myslalam ze mdlosci przy kuracji hormonalnej muszą być, teraz nie biorę żadnych a od tamtego czasu minely 3 lata,
 • anonimus
  26.02.2013 20:27
  "Średnia częstość występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne zawierające małe dawki estrogenów (<0,05 mg etynyloestradiolu) wynosi do 4 na 10 000 kobiet rocznie, w porównaniu z 0,5-3 na 10 000 kobiet rocznie u pacjentek nie stosujących doustnych środków antykoncepcyjnych. Częstość występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanej z ciążą wynosi 6 na 10 000 ciężarnych kobiet rocznie"
  http://leki.urpl.gov.pl/files/Diane_35.pdf
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja