Arabowie chcą zdobyć Marsa

Dysponujące znacznymi dochodami z eksportu ropy i gazu Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły w środę zamiar wysłania w 2021 roku pierwszego arabskiego bezzałogowego statku kosmicznego na Marsa.

Jak oświadczył szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, wiceprezydent ZEA i zarazem władca wchodzącego w jego skład emiratu Dubaj, misja ta uwidoczni, że świat arabski jest nadal w stanie przyczyniać się do rozwoju światowej nauki mimo wielu konfliktów na Bliski Wschodzie.

"Nasz region jest regionem cywilizacji. Naszym przeznaczeniem jest wciąż na nowo eksplorowanie, tworzenie, budowanie i cywilizowanie" - głosi oświadczenie al-Maktuma.

Rząd ZEA nie ujawnił, jakie są szacowane koszty tego przedsięwzięcia, ale zaznaczył, że podległa mu agencja kosmiczna będzie pod względem finansowym i administracyjnym samodzielna. Wysyłając próbnik na Marsa, ZEA stanie się jednym z dziewięciu państw prowadzących eksplorację Czerwonej Planety - wskazano w rządowym komunikacie.

Deklaruje on również, że marsjańska misji posłuży poszerzeniu ludzkiej wiedzy oraz rozwojowi kapitału ludzkiego i gospodarki Emiratów, ale nie przedstawia jej szczegółowych celów naukowych.

ZEA twierdzą, że w rozwój technologii kosmicznych zainwestowały już ponad 20 mld dirhamów (5,4 mld dolarów), a wydatki te dotyczyły między innymi łączności satelitarnej oraz badania zasobów naturalnych przy pomocy satelitów.(PAP)

dmi/ kar/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomek
  20.07.2014 06:47
  Szkoda tej petrokasy.
  Kolumb przynajmniej racjonalnie zakladal ze jego wyprawa ma sens (nie liczac nawet tego ze czytal skandynawskie sagi o Vikingach na Labradorze)
  Puszczanie high -tech sprzetu za grube dolary w zardzewiala planete to naprawde brak wiedzy o swiecie i symbol proznosci jak wieza w Dubaju
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.