Koniec sezonu truskawkowego

Skończył się sezon truskawkowy, natomiast w sprzedaży pojawia się coraz więcej malin. Mniej niż przed rokiem jest warzyw, są też droższe - poinformowała rzecznik rynku hurtowego Bronisze Małgorzata Skoczewska.

Sezon truskawkowy był w tym roku wyjątkowo krótki. Truskawek jest już mało w sprzedaży detalicznej, owoców nie skupują już firmy przetwórcze. Czekamy teraz na wysyp malin - powiedziała Skoczewska. Truskawki można jeszcze kupić w Broniszach i rynku w Poznaniu, ale są one dwukrotnie droższe niż przed rokiem. Kosztują od 4,5 zł do 6 zł/ kg.

Ceny malin na rynkach hurtowych w porównaniu z ubiegłym rokiem są niższe. Za wysokiej jakości maliny konsumpcyjne trzeba zapłacić od 8 zł do 16 zł. Na rynku hurtowym w Broniszach kilogram tych owoców kosztuje 10 zł - to taniej niż rok temu. Na początku lipca ubiegłego roku za maliny na podwarszawskim rynku trzeba było zapłacić od 12 do 16 zł za kilogram.

Tanieją borówki amerykańskie. W porównaniu z ubiegłym rokiem są one już o 15 proc. tańsze. W ofercie hurtowej ich cena waha się od 28 do 34 zł/kg. Dużo tańsze od borówek są jagody leśne. Dostawcy sprzedają je w cenie od 10 do 13 zł.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, trudno jest dostać dobrej jakości czereśnie. Te najwyższej klasy sprzedawane są w Broniszach nawet po 15 zł za kilogram. Najtaniej czereśnie można kupić na Sandomierskim Rynku Hurtowym, dlatego dostawcy nie mają kłopotów z ich sprzedażą.

Na rynku w Broniszach pojawiły się już śliwki, wiśnie oraz porzeczki. Porzeczki deserowe są w cenie od 5-6 zł/kg, a na poznańskiej Gildii kosztują od 3 do 5 zł/kg.

Jak zauważyła Skoczewska, podaż warzyw jest mniejsza w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku. Większość produktów jest droższa średnio o 20 proc. Droższe są kalafiory, które sprzedawane są w Sandomierzu średnio po 2 zł/szt, w Lublinie 3 zł/szt, w Radomiu i Broniszach podobnie, od 3 do 4,5 zł/szt, w Poznaniu od 3,do 3,5 zł.

Droga jest kapusta biała. Na większości rynków hurtowych cena za sztukę przekracza 2,5 zł. Jest to od 50 do 100 proc. więcej niż w 2009 roku.

W ostatnich dniach staniały: koperek, natka i rzodkiewki. Pomidory są droższe, ale w trzeciej dekadzie lipca spodziewane są już dostawy pomidorów z gruntu, wtedy ceny powinny spaść. Obecnie kilogram pomidorów kosztuje od 4 do 6 zł za kilogram. Odmiana malinowa jest droższa o 2-3 zł za/kg.

Tańsze niż rok temu są ogórki i cebula. Najtaniej jest w Lublinie, najwyższe ceny w Broniszach. Wcześniej pojawiała się krajowa papryka, której powinno być w tym roku sporo. W Broniszach jej cena kształtuje się w granicach 4-5 zł/kg.

Zdecydowanie staniały ziemniaki, choć są droższe niż przed rokiem. Kosztują one od 0,7-1,2 zł/kg.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama