Atrakcja na niebie

W piątek wczesnym wieczorem, będzie można obejrzeć koniunkcję jasnej Wenus oraz Regulusa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

W piątek wczesnym wieczorem, będzie można obejrzeć koniunkcję jasnej Wenus oraz Regulusa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Regulus to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa. W rzeczywistości jest jasną gwiazdą ciągu głównego, oddaloną od nas o 78 lat świetlnych. Temperatura jej powierzchni wynosi 10 000 K, a więc świeci ona blaskiem biało-niebieskim. Ponieważ leży ona bardzo blisko ekliptyki, a więc trasy, po której porusza się Księżyc i planety, od czasu do czasu dochodzi do złączenia na niebie Regulusa z którymś z obiektów Układu Słonecznego.

Na początku czerwca bardzo blisko Regulusa znalazł się Mars. Teraz w pobliżu tej gwiazdy przebywać będzie bardzo jasna Wenus. Wieczorem, 9 lipca oba ciała zbliżą się na sferze niebieskiej na odległość około 1 stopnia.

"Z odnalezieniem Wenus nie powinniśmy mieć problemów, bo to trzecie pod względem jasności - po Słońcu i Księżycu - ciało na niebie. Trochę gorzej może być z Regulusem. Jest on 150 razy słabszy od Wenus i będzie razem z nią ginął w poświacie łuny wieczornej. Godzinę po zachodzie Słońca oba ciała dojrzymy około 6 stopni nad zachodnim horyzontem. Chcąc więc zaobserwować tę koniunkcję, musimy liczyć na dobrą pogodę i wybrać takie miejsce, z którego jest dobry widok na zachodni horyzont" - tłumaczy Arkadiusz Olech.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.