Pierwsze w Europie muzeum dedykowane w całości psom, otwarte niedaleko miasta Caserta na południu Włoch, zbiera najwyższe oceny i cieszy się coraz większą popularnością. Urządzono je w dawnym schronisku dla bezpańskich czworonogów.
brett jordan / CC 2.0
Aibo
Fragment wystawy poświęcono także temu psu-robotowi
W tym wyjątkowym muzeum o nazwie Foof w miejscowości Mondragone wiele miejsca poświęcono psom w dziełach sztuki. Przypomina się, że malowali je Tycjan, Velazquez, Van Dyck.
Osobna część ekspozycji prezentuje szczeniaki uwiecznione przez współczesnych artystów, między innymi Fernando Botero i Jeffa Koonsa.
Wystawiono również skamieniałości ze śladami krewnych psów, żyjących przed milionami lat. Przypomniana została długa historia ewolucji relacji między ludźmi a psami. W muzeum można podziwiać drugą na świecie pod względem wielkości kolekcję obroży.
Nie zabrakło w nim też opowieści o psich bohaterach - Łajce wysłanej w kosmos w 1957 roku i czworonożnych gwiazdach filmowych.
Fragment wystawy poświęcono psu-robotowi Aibo.
Muzeum w krótkim czasie stało się celem wycieczek przedszkolaków i uczniów, ponieważ na miejscu oferowany jest bogaty program dydaktyczny.
W pobliskim schronisku zaś na nowych właścicieli czeka kilkaset bezpańskich, porzuconych czworonogów.
Jako główną przyczynę tej poprawy wskazuje się zmniejszenie emisji przemysłowych.
To sugerują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu York w Kanadzie.
W ponad 350 pracach naukowych opisał ok. 400 okazów zwierząt żyjących w Bajkale.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.