Co tam „Archiwum X”! Naukowcom udało się rozwiązać zagadkę śmierci faraona Ramzesa III, który żył grubo ponad 3 tys. lat temu!
Nienaruszoną trumnę dziecięcą sprzed około 3600 lat odkryli hiszpańscy archeolodzy w Górnym Egipcie w pobliżu grobowca Dżehutiego na zachodnim brzegu Nilu w Tebach (dzisiejszym Luksorze) - podała egipska Najwyższa Rada Starożytności.
Wbrew opinii części archeologów, Słowianie nie musieli zasiedlić Europy dopiero we wczesnym średniowieczu. Niektórzy przodkowie Słowian mogli mieszkać w Europie już 3- 4 tys. lat temu - sądzą naukowcy z Bydgoszczy, którzy badają zróżnicowanie DNA Słowian.
Archeolodzy, arabiści i etnolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) rozpoczęli niedawno dwumiesięczne badania pozostałości islamskich zamków (XV-XIX w) w Dolinie Nilu Środkowego w Sudanie.
Cmentarzysko w Kłyżowie jako pierwsze odkryły dzieci z miejscowej szkoły. Popielnice przyniosły do szkoły.
Faraonowi Ramzesowi III, który zginął w wyniku spisku haremowego, poderżnięto gardło - stwierdzili eksperci medycyny sądowej i paleopatologii, przez rok badający mumię faraona.
Od soboty można oglądać w Rzymie niezwykłe, niedostępne dotychczas miejsce - podziemia Term Karakalli. Po gruntownym remoncie zostały one po raz pierwszy otwarte dla zwiedzających.
Wyniki badań drewnianych konstrukcji, które odkryto podczas wykopalisk archeologicznych w Elblągu, potwierdziły, że są to pozostałości po krzyżackiej warowni z XIII wieku - poinformowało elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
W dawnej kopalni odkrywkowej pod Messel paleontolodzy znaleźli 30 tys. dobrze zachowanych skamieniałości zwierząt i roślin sprzed 47 mln lat!
Dlaczego nie! Prehistoryczne osady na dnie Jeziora Bodeńskiego liczą sobie ponad 4000 lat. Od niedawna są pod ochroną UNESCO.