Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Pod wpływem ciśnienia jednokomórkowe organizmy zwane archeonami mogą tworzyć wielokomórkowe struktury przypominające tkanki. To wskazuje na ważną rolę czynników fizycznych w ewolucji - informuje serwis "bioRxiv".
Polscy naukowcy przebadali mechanizmy adaptacyjne bakterii z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zmodyfikowane genetycznie bakterie Escherichia coli mogą działać wspólnie jak prosty komputerowy model sztucznej inteligencji - informuje "Nature Chemical Biology".
Chociaż - jak sama nazwa wskazuje - została odkryta w odchodach, bakteria Alcaligenes faecalis może znaleźć zastosowanie w leczeniu niegojących się ran i owrzodzeń u osób chorych na cukrzycę - informuje pismo "Science Advances".
Jak samemu stworzyć preparat odstraszający tego pajęczaka?
W genomie tropikalnej rośliny - maleńkiej paproci, mieści się 50 razy więcej DNA niż w ludzkim genomie - odkryli brytyjscy i hiszpańscy naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w iScience.
Biotechnolodzy tak przeprogramowali limfocyty T, że atakują one stare, szkodzące organizmowi komórki. Poddane ich działaniu myszy wolniej się starzały i były zdrowsze.
Do gatunków, które przechodzą tzw. test lustra - sprawdzian, będący jedną z podstawowych metod badania samoświadomości zwierząt - dołączyły myszy. Nowe badania wskazują, że mogą one rozpoznawać w lustrze własne odbicie. Naukowcy zidentyfikowali też komórki nerwowe, które odpowiadają za to zjawisko.
Biotechnolodzy z ludzkich komórek nabłonka stworzyli mikroroboty, które pobudzają wzrost neuronów. Kiedyś takie tworzone dla konkretnego pacjenta bioroboty mogłyby wspierać regenerację tkanek, oczyszczać tętnice, czy zabijać komórki raka - uważają naukowcy.