To nie zębiska chronią maleńkiego minoga przed najgroźniejszymi, bo niewidocznymi wrogami. Czynią to białka, które choć działają i powstają podobnie do naszych przeciwciał, wcale nie są z nimi spokrewnione.
Dr Anna Karnkowska, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego odkryła niezwykłe pierwotniaki Monocercomonoides, u których nie występują mitochondria - centra energetyczne komórek.
Myszy chorujące na dolegliwości jelitowe wyleczono za pomocą pasożytniczych włosogłówek. Czy to nowa terapia dla ludzi?
Jak zmusić wirusy, aby stanęły "na głowie" i z uniesionymi do góry czułkami wykrywały bakterie? Naukowcy musztrują je polem elektrycznym, dzięki czemu - umieszczone w bioczujnikach - skuteczniej zidentyfikują bakterie w ludzkim organizmie lub np. świeżych sokach.
Wyobraź sobie tłum. Ogromny tłum liczący setki tysięcy, a może nawet miliony. Tłum czeka, aż będzie na tyle liczny, by móc zaatakować. Pojedyncze osobniki komunikują się z sobą, wymieniają informacje o sobie, by zaatakować skuteczniej. O kim mowa? O bakteriach!
To niesamowite, ile dowiedzieliśmy się o sobie dzięki muszce owocowej. Bez niej nie byłoby genetyki, niewiele wiedzielibyśmy o naszym systemie immunologicznym i być może wciąż nie znalibyśmy pasteryzacji.
Inżynierom z Columbia University w USA udało się stworzyć pierwszy układ elektroniczny zasilany w biologiczny sposób. Biologiczny, czyli taki, w jaki zasilane są żywe komórki organizmu. Co z tego może wyniknąć?
Olsztyńscy naukowcy badają, czy mleko klaczy może zastąpić mleko krowie w diecie człowieka. Obecne badania mają na celu stworzenie innowacyjnego produktu na bazie mleka klaczy, przeznaczonego dla osób z alergią pokarmową na białka mleka krowiego.
Opracowany przez rudzką firmę Ekoinwentyka kompaktowy bioreaktor trójfazowy (KBT) umożliwia oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych (LZO) i odorów, w tym siarkowodoru - dzięki specjalnie wyselekcjonowanym bakteriom, które rozkładają te związki.
Dzięki wieloletniej współpracy naukowców z Francji, Polski i Włoch udało się przekształcić jądro pobranej od owcy komórki - fibroblastu - w plemnik w ciągu zaledwie 48 godzin - poinformowała PAP prof. Grażyna Ptak z Krakowa.