Szpitalne powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej zawierają trzykrotnie rzadziej szczepy bakterii - poinformowali wrocławscy lekarze. Ich zdaniem ma to wpływ na zmniejszenie szpitalnych zakażeń. Takie badania wykonano po raz pierwszy w Polsce.
Grupa badaczy japońskich i amerykańskich wykazała na myszach, że pamięcią można manipulować: złe wspomnienia można zamienić na dobre i odwrotnie - pisze "Nature". Jako przełącznika wspomnień użyto światła, a nie leku lub elektrowstrząsów.
W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć te cenne substancje.
Wyhodowanie karpi bardziej odpornych na choroby bakteryjne i pasożytnicze to cel projektów naukowych realizowanych w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu (Śląskie).
Robaczki świętojańskie widziałem wiele razy. Ale dopiero teraz oświeciło mnie na dobre.
Ulepszanie roślin czy zwierząt przez genetyków nie jest niczym nowym. A co by było, gdyby współpracować ze sobą zaczęli biolodzy i inżynierowie?
Dwaj Polacy zrekonstruowali trójwymiarową strukturę białka, transportującego cholesterol do wnętrza mitochondriów. Dzięki temu będzie można opracować nowe leki neurologiczne - informuje czasopismo "Science" oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Polscy przyrodnicy rozpoczęli w Libanie akcję edukacyjną, mającą na celu ochronię migrujących ptaków. Libańskie dzieci dowiedzą się jak wiele bociany znaczą dla Polaków. Ma to pomóc zniechęcić miejscową ludność do sportowych polowań.
Ten ślimak ma przed sobą zawrotną karierę. Nie, nie żartuję. Odkrytym zaledwie kilka lat temu mięczakiem już interesują się biolodzy, astrobiolodzy, inżynierowie i... wojskowi.
Dzięki niej czeka nas rewolucja w leczeniu takich chorób jak nowotwory, alzheimer czy nawet HIV. Bakterie, które ją produkują mogą przyczynić się do zmniejszenia wybuchów metanu w kopalniach, a ponadto jest pomocna przy zachowaniu młodzieńczego wyglądu. Ektoina, nad której pozyskiwaniem pracowali naukowcy z KUL, jest już w zasięgu ręki.