Na rozgrywkach sportowych, wyścigach czy pojedynkach – szczerze mówiąc – nie znam się. Ale lubię obserwować wyczyny sportowców pod kątem naukowym. Dzisiaj o jeździe na rowerze. Tej zawodowej i tej amatorskiej.
Kiedyś dziecko zapytało mnie, jak to możliwe, że kura nie zgniata jajka, które wysiaduje. Pytanie można by zadać inaczej. Jak to jest możliwe, że średniowieczne katedry są tak wytrzymałe? Wbrew pozorom odpowiedź na obydwa pytania jest taka sama. Chodzi o kształt.
To zagadka sprzed bardzo wielu lat, bo prawie sprzed 14 miliardów. Dotyczy fundamentów budowy naszego świata.
Media, głównie społecznościowe, alarmują, że nad Europą pojawiła się chmura radioaktywnego jodu, a na mapie naszego kontynentu szczególnie zagrożona jest Polska. I – o zgrozo – nie wiadomo, co jest źródłem skażenia. O co chodzi?
Fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu pracują nad stworzeniem globalnej sieci detektorów poszukujących ciemnej materii. Rozszerzenie zasięgu badań ma przyczynić się do skuteczniejszych pomiarów, które mogą zrewolucjonizować dotychczasową wiedzę fizyczną.
Polsko-holenderskiemu zespołowi fizyków udało się ominąć barierę w szybkości oraz wydajności zapisu informacji. Dzięki temu dane na dyskach komputerowych można będzie zapisywać tysiąc razy szybciej niż teraz, a w dodatku komputery będą bardziej energooszczędne.
Czy istnieją dwa identyczne płatki śniegu? Czym jest śnieg i jak powstaje? Ile waży metr sześcienny białego puchu? - wyjaśnia w rozmowie z PAP prof. Szymon P. Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego.
Tapety i zasłony zabezpieczające przed podsłuchami, czy pokrowce uniemożliwiające kradzież danych ze smartfona - to niektóre z możliwych zastosowań innowacyjnych materiałów włókienniczych opracowanych w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi.
Grupa badaczy w końcu października otwarła grób Chrystusa w Jerozolimie. Zaobserwowano przy tym ciekawy fenomen, który może uprawdopodobnić teorię dotyczącą powstania obrazu na Całunie Turyńskim.
W 2017 r. ruszą badania w Solarisie w Krakowie - najnowocześniejszym synchrotronie i jedynym tego typu urządzeniu w Europie Środkowo-Wschodniej. To "słońce na ziemi" posłuży naukowcom z różnych krajów do prowadzenia skomplikowanych eksperymentów.