Gruźlica to problem globalny; wciąż prowadzone są badania nad ulepszeniem szczepionki na tę chorobę zakaźną - mówi PAP prof. Camille Locht, który współuczestniczy w tworzeniu nowej generacji szczepionek przeciwko gruźlicy. Jej leczenie tylko w Europie pochłania rocznie 5 mld euro.
Myszy chorujące na dolegliwości jelitowe wyleczono za pomocą pasożytniczych włosogłówek. Czy to nowa terapia dla ludzi?
W ostatnich 30 latach dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka piersi w Polsce, ale od 20 lat nie rośnie już umieralność, a ostatnio nawet spada - powiedziała w środę na konferencji prasowej dr Joanna Didkowska z Centrum Onkologii w Warszawie.
Ponad 4,1 mln pacjentów co roku ulega w UE zakażeniom związanym z opieką zdrowotną, w Polsce takich chorych jest kilkadziesiąt tysięcy - powiedział PAP prof. Andrzej Gładysz z Wrocławia z okazji przypadającego 5 maja Światowego Dnia Promocji Higieny Rąk.
Nawet 30 proc. antybiotyków podawanych doustnie w USA jest przepisywanych niewłaściwie. To główna przyczyna powstawania oporności drobnoustrojów na antybiotyki - wynika z badania, które ukazało się w czasopiśmie "Journal of the American Medical Association".
– Serduszko niemowlęcia jest wielkości jego zaciśniętej piąstki – mówi prof. Małgorzata Szkutnik. W lutym tego roku z dr. Rolandem Fiszerem przeprowadziła pierwszy na świecie zabieg zamknięcia tzw. okienka aortalno-płucnego za pomocą implantu u pięciomiesięcznej Majki.
W Chinach przeprowadzono eksperymentalną operację z użyciem komórek macierzystych. W jej wyniku dzieci, które straciły wzrok z powodu zaćmy, znowu zaczęły widzieć.
Liczba chorych na cukrzycę będzie w Polsce szybko rosła, jeśli nie uda się powstrzymać epidemii otyłości - ostrzegali na konferencji prasowej eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ).
Poprawia się skuteczność leczenia nawet opornych i nawracających chłoniaków, nowotworów układu chłonnego - zapewniają eksperci podczas odbywającego się w Walencji 42. kongresu Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku i Krwi (EBMT).
Większość Polaków wie, że autyzm istnieje, tyle że kojarzy go z odmiennym zachowaniem - osoba z autyzmem zatyka uszy czy macha rękami, ale autyzm nie jest zaburzeniem zachowania; jest innym i wcale nie gorszym procesem rozwoju - mówi PAP Joanna Ławicka z Fundacji Prodeste.