Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w sobotę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2015 zgonów z powodu Covid-19. Zdiagnozowano 187 833 nowych przypadków koronawirusa.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u kolejnych 22 tys. 464 osób. Zmarło 626 chorych - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.
Połączenie remdesiviru, zatwierdzonego leku przeciwko COVID-19 oraz będącego w II fazie badań klinicznych leku hrsACE2 obniżyło ilość SARS-CoV-2 i zahamowało replikację tego wirusa w hodowlach komórkowych oraz miniaturowych narządach (organoidach) - informuje pismo "EMBO Molecular Medicine".
Szczepionki RNA, takie jak preparaty Pfizera i Moderny, już same w sobie są dużym osiągnięciem technologicznym - mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał, że dotychczas nie dopuszczono do użytku jakiejkolwiek szczepionki tego typu.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 23 975 osób. Zmarło 637 chorych, najwięcej od początku epidemii - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Na czele województw z największą liczbą zakażeń są Śląsk, Mazowsze i Wielkopolska.
Pielęgniarki nie mają już sił, by bez wsparcia walczyć z Covid-19, i rozważają masowe zrzekanie się prawa wykonywania zawodu. Dla chorych to może oznaczać śmierć - alarmuje czwartkowa "Rzeczpospolita".
Tam, gdzie dużo emocji, tam, gdzie kosmiczne oczekiwania, tam łatwo o pomyłkę, nadinterpretację czy pójście na skróty. W zeszłym tygodniu pojawiła się elektryzująca wszystkich wiadomość. Mamy szczepionkę na COVID-19! Nie. Nie mamy. I już tłumaczę, o co chodzi.
Obraz pandemii wyszedłby, gdybyśmy pomnożyli liczbę nowozdiagnozowanych przypadków przez pięć, bo od dawna wiemy, że tylko 20 proc. ludzi ma objawy - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. W związku z tym - wyjaśnił - dziennie około 100 tys. ludzi zakaża się koronawirusem.
Koncern Pfizer poinformował w środę, że ostateczne wyniki końcowej fazy badań jego przygotowywanego z firmą BioNTech SE projektu szczepionki przeciw Covid-19 wykazały 95 proc. skuteczności. Firma będzie się ubiegała o szybkie dopuszczenie szczepionki do użycia w USA.
W 40 ośrodkach badawczych w ośmiu krajach rozpoczęto badania kliniczne drugiej fazy leku przeciwko COVID-19. Producent zaznacza, że lek może być przydatny nawet po wprowadzeniu szczepionek chroniących przed koronawirusom.