Ana del Valle jest najstarszą osobą w Hiszpanii, która wyzdrowiała z COVID-19. Pochodząca z okolic Malagi kobieta ma 106 lat i, jak poinformował w sobotę madrycki dziennik “El Pais”, była wśród 28 zakażonych w marcu podopiecznych domu seniora w Alcala del Valle, na południu kraju.
37-letnie Katy i Emma Davis zmarły w tym samym szpitalu w odstępie trzech dni. "Zawsze mówiły, że razem przyszły na ten świat i że razem go opuszczą" - powiedziała BBC News ich siostra Zoe.
Od 31 grudnia 2019 r. do 24 kwietnia 2020 r. na świecie zanotowano łącznie 2 mln 668 tys. 135 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 190 tys. 236 zgonów (7,1 proc.) wynika z zestawień udostępnionych w piątek przez GIS.
Liczba przypadków śmiertelnych z powodu zakażenia koronawirusem w USA przekroczyła w piątek 50 tys. - podał uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore. Dane te potwierdza w swoich wyliczeniach agencja Reuters.
Pacjent z koronawirusem, który był w stanie krytycznym, w szybkim tempie wraca do zdrowia w szpitalu uniwersyteckim w Gandawie dzięki leczeniu osoczem krwi osoby, która wcześniej została wyleczona z Covid-19 i wytworzyła przeciwciała - podaje portal telewizji VRT.
- Tak można powiedzieć o pszczołach, które po zimie wychodzą na pożytki. Tylko niestety jest ich coraz mniej, a w wielu miejscach pszczoły są zagrożone - mówi Michał Nowakowski, pszczelarz z Klimontowa.
Ponad 60 proc. pacjentów z COVID-19 straciło całkowicie węch, a u 88 proc. stwierdzono zmiany zmysłu smaku - to ustalenia międzynarodowej grupy ekspertów, którą kierował profesor Cosimo de Filippis z uniwersytetu w Padwie na północy Włoch.
USA nie wezmą udziału w globalnej inicjatywie Światowej Organizację Zdrowia (WHO), mającej na celu przyspieszenie produkcji oraz dystrybucji szczepionki i leków na Covid-19 - oznajmiła w piątek misja Sanów Zjednoczonych w Genewie, która jest siedzibą WHO.
Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek po południu o 166 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i kolejnych 19 zgonach. W sumie zakażenia wykryto dotąd u 10 tys. 511 osób, zmarły 454 osoby. Łącznie w czwartek obecność wirusa potwierdzono u 343 osób.
Ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek po południu o 166 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i kolejnych 19 zgonach. W sumie zakażenia wykryto dotąd u 10 tys. 511 osób, zmarły 454 osoby.
W ciągu ostatniej doby w Chinach zanotowano sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego dwa dotyczą osób, które przyjechały z zagranicy. Tak jak w poprzednich dniach nie zarejestrowano żadnych zgonów - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia.
Pierwsze w Europie testy kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Dawkę szczepionki wstrzyknięto dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania.
W Stanach Zjednoczonych na koronawirusa zmarło już 49 759 osób; w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł o 3176 - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
Naukowcy zbadają wpływ szczepień na gruźlicę na zapadalność i przebieg zakażeń koronawirusem; projekt dofinansuje Agencja Badań Medycznych. ABM podała w czwartek, że badanie zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia.
Długotrwała izolacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest trudna dla wszystkich, nawet dla takich osób, którym się ona początkowo podoba - powiedziała PAP psycholog dr Magdalena Budziszewska. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej czuły się samotne - dodała.
W ciągu jednego dnia nieznacznie, ale jednak pogorszyły się prognozy przebiegu pandemii koronawirusa w Polsce, opracowane przez Uniwersytet Waszyngtoński.
- Badanie tzw. szybkim testem antygenowym polega na wykrywaniu białek koronawirusa w wymazie pobranym z nosa i gardła - mówi dr Paweł Grzesiowski. To trzeci rodzaj badań diagnostycznych w chorobie COVID-19, jednak wciąż nieznana jest czułość ani swoistość testów sprowadzonych do Polski.
Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Mazura zbada, czy osocze osób, które pokonały COIVD-19 może pomóc w terapii innych chorych. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób.
Po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 135 nowych przypadkach zakażenia koronaiwrusem, ich liczba wzrosła do 10 tys. 169. Resort przekazał także, że zmarły kolejne 22 osoby; w sumie odnotowano dotąd 426 zgonów.
Zawieszenie działalności laboratorium w Zabrzu ma związek z dość dużą liczbą błędnych wyników testów - powiedział w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wszystkie próbki zostały stamtąd przekazane do Państwowego Zakładu Higieny, w którym mają zostać zweryfikowane.