Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy hasło: "Przyszłość w nauce. Nauka w przyszłości". Wydarzenie potrwa do 18 maja.
Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk - do tworzyw sztucznych i metalu. Ministerstwo Środowiska na prośbę PAP odpowiedziało, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości.
Pszczoły z centrum Katowic zrobiły dwa razy więcej miodu, niż pszczoły wiejskie... Są pierwsze wnioski z badań owadów, które zamieszkały w ulach na UŚ.
Konflikty człowieka z dużymi gatunkami zwierząt, jak łoś czy wilk, mają miejsce, ale nie są dramatyczne i wiadomo, jak je łagodzić - powiedział PAP prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Hybrydową salę operacyjną przeznaczona m.in. do wysokospecjalistycznych operacji serca otwarto w środę w wojewódzkim szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.
W zbudowanych na ziemi gniazdach w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu siedem par niepełnosprawnych bocianów wysiaduje 13 jaj.
Nową metodę odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych, w jakich sprzedawane są np. soki owocowe, opracowali naukowcy z Politechniki Śląskiej. Metoda pozwala na osiągnięcie lepszej jakości - wobec wcześniejszych - odzyskiwanego tworzywa sztucznego.
Nie było różnic pod względem czystości między miodem wiejskim i "aglomeracyjnym".
- Błędne jest przekonanie, że dzieci cierpiące z powodu alergii wziewnej powinny być w jak największym stopniu chronione przed alergenami i trzymane pod kloszem - przekonuje dr Łukasz Durajski z Centrum Zdrowia Dziecka.
O odkryciu stworzonej przy użyciu jonów złota 24-ściennej klatki białkowej, której geometria jest sprzeczna z regułami matematyki, poinformowali na łamach pisma "Nature" naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O sztucznej inteligencji mówi się sporo, ale prawie zawsze w kontekście totalnej inwigilacji czy potencjalnego niebezpieczeństwa dla ludzi.
Amerykańskie siły specjalne i paramilitarne jednostki Centralnej Agencji Wywiadowczej posiadają nowy rodzaj sterowanego pocisku rakietowego, który jest stosowany w operacjach antyterrorystycznych - poinformował w czwartek dziennik "The Wall Street Journal".
Czym są takie gwiazdy i dlaczego można porównać je do kosmicznych zombie tłumaczy Tomasz Rożek.
Zalecenia dot. farmakologicznego obniżania stężenia testosteronu u kobiet czy zgody na startowanie tylko w określonych dyscyplinach to nonsens prowadzący sport na manowce - ocenił w rozmowie z PAP prof. Marek Mędraś, endokrynolog i androlog.
Na Pustyni Wschodniej w Sudanie polscy archeolodzy odkryli ślady obecności Homo erectusa, pochodzące sprzed 500 tysięcy lat. Zdaniem odkrywców jest to dowód na istnienie nieznanego do tej pory szlaku migracji tego gatunku poza kontynent.
Fragmenty tworzyw sztucznych i metali czy okruchy szkła - to przykładowe niebezpieczne zanieczyszczenia znalezione przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w próbkach popularnych paliw do grilla. Eksperci apelują, by wybierać paliwa z certyfikatem jakości.
Wakacje w kosmosie byłby horrorem!
Czasami tak bywa. Wiemy, że coś jest, choć nigdy tego nie zobaczymy. Nie chodzi o przeczucia, nie chodzi o intuicję czy nawet wiarę. Chodzi o wiedzę.
Są takie miejsca na świecie, gdzie ludzie żyją bardzo długo. Czy istnieje przepis na długowieczność? Co pozwala żyć dłużej przy zachowaniu sprawności fizycznej i umysłowej? Okazuje się, że nie są to najnowsze odkrycia medycyny, ale powrót do prastarego rytmu życia.
Prowadzone w Wielkiej Brytanii badanie wykazało obecność śladów kokainy, różnych leków i zakazanych pestycydów w organizmach rzecznych - także w okolicach wiejskich. Zwykle chodzi o niskie stężenia, jednak naukowców wyniki zaniepokoiły.