Ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów - szacują naukowcy. Podkreślają, że aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone gatunki ptaków.
Subiektywna lista Tomasza Rożka.
Uczestnicy Nadzwyczajnego Kongresu Nauk Humanistycznych wezwali w sobotę resort nauki do "wstrzymania się od wprowadzania w życie wydanych oraz przygotowywanych rozporządzeń" do Konstytucji dla Nauki. Ich zdaniem zagrażają one przyszłości nauk humanistycznych.
Sposób odżywiania się jest równie ważny jak sen i wysiłek fizyczny, dlatego jako podstawę nowej piramidy zdrowego żywienia dla dzieci proponujemy aktywność fizyczną oraz właściwe wysypianie się - powiedział prof. Mirosław Jarosz podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie.
W ostatnich latach, w wyjątkowo szybkim tempie, narastają u polskich dzieci oraz młodzieży otyłość i nadwaga; już co czwarte z nich ma nadmierną masę ciała - alarmowali specjaliści podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.
Fragment ceramicznej kadzielnicy w kształcie twarzy, świadectwa rytuałów religijnych w postaci naczyń ceramicznych - w sumie kilkaset zabytków odkryli polscy archeolodzy w czasie badań podwodnych w jeziorze Pet,n Itzá obok starożytnej stolicy Majów Nojpeten w Gwatemali.
Świńska grypa nie jest bardziej niebezpieczna od zwykłej - twierdzą naukowcy
Sonda New Horizons przesłała pierwsze wyraźne zdjęcia obiektu Ultima Thule, najbardziej oddalonego od Ziemi ciała niebieskiego, jakie kiedykolwiek zostało zbadane - poinformowała w środę agencja NASA.
W osadach na dnie jeziora, położonego kilometr pod lodem Antarktydy, naukowcy odkryli szczątki skorupiaków; małych bezkręgowców zwanych niesporczakami oraz fragmenty roślin lub grzybów - informuje prestiżowe pismo "Nature".
Miejska agora, czyli rynek, w starożytnym mieście Nea Pafos na Cyprze była większa, niż do tej pory sądzili archeolodzy - ustalił zespół krakowskich archeologów. O odkryciu poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jest ich sporo, ale te największe są zarazem najstarszymi - mówi Tomasz Rożek..
Pomagają im w tym specjalne substancje, tzw. antyzamarzacze.
Ta historia wydarzyła się dość dawno temu. W niewielkiej, położonej w górach wiosce było jezioro pełne ryb.
36 tys. nietoperzy dziewięciu gatunków spędza zimę w największym z polskich zimowisk tych latających ssaków, jakim są podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.
Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryb, raki czy wiewiórkę - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog z IOP PAN w Krakowie.
Nowy sposób pomiaru temperatury, który może zostać wykorzystany do konstruowania optycznych czujników stosowanych do pomiaru temperatury w miejscach trudno dostępnych i niebezpiecznych, opatentowali właśnie naukowcy z Katowic i Wrocławia.
Brakuje właściwego nadzoru produktów żywnościowych, które zawierają szereg substancji dodawanych do jedzenia. Ich wzajemne oddziaływanie i dublowanie się to tylko kilka z wymienionych przez NIK zagrożeń dla zdrowia konsumentów.
Aż 80 proc. osób porzuca swoje noworoczne postanowienia, zanim skończy się styczeń czy luty. Dlaczego akurat na początku nowego roku jesteśmy skłonni do podejmowania wyzwań i jaki jest powód, że tak szybko z nich rezygnujemy?
Sezon narciarski trwa, a dzieci gotowe do ferii zimowych. Jak ubrać się na narty, snowboard, łyżwy czy sanki, aby nie zmarznąć i być przygotowanym na każdą pogodę? Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne przy kompletowaniu stroju na zimowe szusy.
Przez kilka miesięcy amerykańscy dyplomaci pracujący na Kubie skarżyli się na ataki tajemniczą bronią. W niektórych relacjach nazywali ją bronią soniczną. Sprawa jest tajemnicza.