Terapię z wykorzystaniem komórek własnego szpiku kostnego pacjenta do leczenia stwardnienia rozsianego (SM) opracowali polscy naukowcy. O technologii, która jest własnością firmy Luna Laboratory, poinformowali w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie.
W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.
Czy to science fiction napędza naukę?
Pracownicy służby zdrowia Demokratycznej Republiki Konga (DRK) rozpoczną kampanię szczepień przeciwko wirusowi ebola - poinformowała rzeczniczka ministerstwa zdrowia. Od początku kwietnia 26 osób zmarło w DRK w wyniku epidemii eboli.
Kilkadziesiąt nieznanych zapisków hieroglificznych odkryli polscy naukowcy na skałach w sąsiedztwie świątyni bogini Hathor w Gebelein w Środkowym Egipcie. Zapisane tam prośby o wstawiennictwo u bóstw wykonali pątnicy lub kapłani - uważają badacze.
Na największej wyspie archipelagu Hawajów - Hawaii, znanej też jako Big Island - doszło w czwartek do kolejnej erupcji wulkanu Kilauea. W ubiegłym tygodniu po erupcji tego wulkanu ewakuowano ponad 1700 osób.
Przygotowujemy koordynację opieki prenatalnej - zapowiada w wywiadzie dla piątkowego "Naszego Dziennika" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o możliwość wprowadzenia do ustawy o zawodzie farmaceuty klauzuli sumienia powiedział, że głosy w tej sprawie są podzielone.
Istnieje niebezpieczeństwo, że erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się gwałtowną eksplozją, która wyrzuci popiół wulkaniczny i duże kawałki skał - mówi PAP geolog i wulkanolog dr hab. Marek Awdankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Matka dziecka uległa wypadkowi we wczesnym etapie ciąży i obecnie walczy o życie w ośrodku specjalizującym się w wybudzeniach ze śpiączki.
Na nadciśnienie tętnicze krwi cierpi co najmniej 10,5 mln Polaków, ale zdaje sobie z tego sprawę mniej niż połowa z nich - alarmowali w środę w Warszawie eksperci z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego.
Prawie 1,2 tys. ha łąk chce wydzierżawić rolnikom Biebrzański Park Narodowy, by kosili je, bo pomaga to przyrodzie. Rolnicy mogą też dostawać za to dopłaty rolno-środowiskowe z UE. W kilku terminach, w maju, odbędą się przetargowe licytacje w sprawie tych gruntów.
Zaczynamy odczuwać przesyt technologią - wynika z najnowszego badania GfK Polonia i Clue PR. 83 proc. badanych dobrze się czuje w miejscach bez zasięgu, a ponad połowa uważa, że nowe technologie za bardzo ingerują w nasze życie.
Zajmująca się studiami miejskimi dr Joanna Kusiak spróbowała rozwikłać, czym jest warszawski chaos przestrzenny i z jakich składa się on porządków. U podstawy wielu dużych warszawskich problemów tkwi konflikt o własność - mówi PAP.
Bytujące w Bieszczadach i Beskidzie Niskim salamandry plamiste, największe polskie płazy ogoniaste, weszły w okres rozrodu. W tym roku szybciej niż zwykle - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Szybko i boleśnie? Bardzo boleśnie i bardzo okrutnie?
Potrafią upolować ofiary nawet kilka razy większe od siebie, a biegają szybciej, niż ich mózg zdąży odbierać sygnał płynący z oczu - chodzi o trzyszcze, niezwykłe drapieżniki wśród owadów.
Krzywa Wieża w Pizie nie runęła w czasie silnych trzęsień ziemi właśnie z powodu swego przechyłu. Do tego wniosku doszło szesnastu inżynierów i architektów. Ich zdaniem zbawienne w czasie wstrząsów było połączenie miękkiego terenu i sztywności konstrukcji.
Podziemny kościół z przełomu III i IV wieku odkryto koło miasta Manbidż na północy Syrii. Archeologom udało się natrafić na ołtarz, kolumny oraz greckie napisy i krzyże kamienne.
Przynajmniej raz w roku każdy z nas powinien wykonać morfologię krwi pozwalającą wykryć na wczesnym etapie wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe - przekonywali w środę w Warszawie eksperci z okazji rozpoczęcia kampanii "Odpowiedź masz we krwi".
Powiększenie stóp, dłoni, uszu czy nosa to objawy poważnej choroby - akromegalii. Wcześnie wykryta może być skutecznie leczona, mimo na jej diagnozę pacjenci często czekają latami - alarmują organizatorzy kampanii edukacyjnej pt.: "Akromegalia - zwróć uwagę!".