Stres i strach wywołane puszczanymi w noc sylwestrową fajerwerkami spowodowały niecodzienne zjawisko: nagłą śmierć tysięcy ptaków w małej amerykańskiej miejscowości Beebe, w stanie Arkansas.
Biolodzy i ornitolodzy wciąż nie ustalili, co spowodowało nagłą śmierć ponad tysiąca ptaków w małej amerykańskiej miejscowości Beebe, w stanie Arkansas.
Co zrobić ze świąteczną choinką, by przysłużyć się przyrodzie? Można ją oddać organizatorom kampanii „Śmieci do śmietnika, choinki do lasu”.
We wtorek 4 stycznia rano wystąpi częściowe zaćmienie Słońca. W Polsce będzie to zjawisko o fazie sięgającej nawet 82 proc. - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Z przeanalizowanych niedawno badań, jakie wykonała sonda kosmiczna Cassini, w czasie przelotu w pobliżu saturnowego księżyca Rea, wynika, że jego atmosfera zawiera tlen i dwutlenek węgla.
Gatunek Homo sapiens może liczyć nawet 400 tys. lat, a nie, jak dotąd przypuszczano, około 200 tys. lat - uważają izraelscy naukowcy. Wyniki swoich badań publikują w grudniowym numerze "American Journal of Physical Anthropology".
Wśród największych sukcesów polskich astronomów w roku 2010 było wyznaczenie masy cefeid oraz odkrycie kolejnej planety pozasłonecznej. Polska rozpoczęła też budowę pierwszego satelity naukowego, który będzie precyzyjnie mierzył jasność gwiazd.
Matematyczny wzór opisujący strukturę przestrzeni Wszechświata z jednej strony, a badanie zachowania elektronów w przewodnikach z drugiej - to osiągnięcia polskich fizyków w tym roku, które dotyczą zjawisk największych i najmniejszych.
Mijający rok okazał się bardzo udany dla polskich archeologów. Spektakularnych znalezisk dokonano zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Czarnogórze i Egipcie.
Przeszczep wątroby Tomka, nowatorska w skali światowej operacja dziewczynki z chorobą genetyczną deformującą twarz oraz pierwsza w Polsce operacja z użyciem chirurgicznego robota Da Vinci - to najgłośniejsze wydarzenia mijającego roku w polskiej medycynie.
Zanim konferencja się rozpoczęła, twierdzono, że globalnego porozumienia klimatycznego nie uda się w Cancun wypracować. Ustalano szczegóły, a w ostatniej chwili postanowiono przedłużyć wygasający protokół z Kioto.
Jak nie stracić znajomych z Facebooka, dlaczego nie warto wycinać przydrożnych drzew i co wspólnego mają płatne pralnie z odchudzaniem? - tak wygląda ranking najciekawszych odkryć naukowych mijającego roku wg "Metra".
Sztuczny genom, nowy oręż do walki z HIV, trzęsienie ziemi na Haiti, wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej - to niektóre z najważniejszych wydarzeń naukowych i przyrodniczych 2010 r. według "Nature"
Klimat ma decydujący wpływ na zachowanie zwierząt po utracie swoich towarzyszy. W rejonach chłodnych dłużej "opłakują" śmierć bliskich - informuje "New Scientist".
Nowy krewniak człowieka został odkryty w jaskini na Syberii. Różnił się on genetycznie od naszego gatunku - ustalili naukowcy na podstawie badań kości. Naukowcy proponują nazwać te hominidy - denisowianami - informuje serwis BBC.
Babcia leczy na zasadzie wiadomości, które zostały jej przekazane od jej babci. Nowoczesne ziołolecznictwo opiera się wyłącznie na badaniach naukowych.
Na ulicach Paryża mają pojawić się jesienią przyszłego roku pierwsze samoobsługowe wypożyczalnie samochodów o napędzie elektrycznym. Stolica Francji jest pierwszą światową metropolią, która testuje ten pomysł.
Pozostałości starożytnego fortu odkryto podczas wycinki drzew w regionie Highlands, w północnej Szkocji - informuje serwis internetowy ArchNews.
O zaletach naprotechnologii i argumentach przeciw in vitro z dr. Philipem Boylem rozmawia Jarosław Dudała
W IV wieku zmieniono datę świąt Bożego Narodzenia z 6 stycznia na 25 grudnia. Dlaczego? I co chrześcijańskie święta mają wspólnego z rzymskimi saturnaliami? W rozmowie z PAP odpowiada na te pytania archeolog prof. Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego.