Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Sklepowa ze wsi Wilkowo k. Kętrzyna znalazła na kartoflisku skarb, złożony z kilkuset srebrnych monet z czasów króla Zygmunta III Wazy i XV-wiecznych krzyżackich szelągów. Znalezisko pokazano po raz pierwszy publicznie w niedzielę w Muzeum Warmii i Mazur.
To najprawdopodobniej popularny, niemiecki bombowiec z czasów II wojny światowej Ju-88. Wrak leży na głębokości ok. 26 m na wysokości wschodniego wybrzeża Polski.
Naukowcy z uniwersytetu w Leicester w Anglii na podstawie badań DNA i datowania radiowęglowego potwierdzili, że szkielet odkopany w ub.r. na parkingu w tym mieście to szczątki króla Ryszarda III (1452-85), ostatniego z dynastii Plantagenetów.
Polski naukowiec zidentyfikował tożsamość pacjenta, którego mózg w XIX w. pomógł w dokonaniu kroku milowego w badaniach neurologicznych.
Podziemny tunel - przejście do domniemanej kryjówki Romualda Traugutta, odkryte przez Rosjan po powstaniu styczniowym - a w rzeczywistości XVII-wieczny kanał ściekowy z kuchni królewskich prowadzący do Wisły - to dziś jedna z archeologicznych atrakcji Zamku Królewskiego.
Archeolodzy, arabiści i etnolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) rozpoczęli niedawno dwumiesięczne badania pozostałości islamskich zamków (XV-XIX w) w Dolinie Nilu Środkowego w Sudanie.
Cmentarzysko w Kłyżowie jako pierwsze odkryły dzieci z miejscowej szkoły. Popielnice przyniosły do szkoły.
Inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 r. w Nowym Jorku. Tesla jest autorem blisko 125 wynalazków, głownie urządzeń elektrycznych. Do najsłynniejszych należą: silnik elektryczny, bateria słoneczna i radio.
Konferencje naukowe, wystawy, spotkania szkół kopernikańskich, reaktywacja szlaku miast kopernikańskich oraz ponowne badanie życie i twórczości Kopernika to pomysł województw warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego na rok 2013 ogłoszony Rokiem Kopernika.
Krew króla Ludwika XVI, zgilotynowanego przez rewolucjonistów w 1793 roku, znaleźli w starym pojemniku z tykwy specjaliści z Francji i Hiszpanii, którzy piszą o tym w czasopiśmie "Forensic Science International".