Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie nauka.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Premiera filmu animowanego opowiadającego o życiu Jana Heweliusza oraz konferencja naukowa prezentująca wyniki badań poświęconych tej postaci to imprezy, które zakończą obchody Roku Jana Heweliusza i jednocześnie uczczą 401. rocznicę urodzin astronoma.
Początki kiły w Europie wiążą się z wyprawami Kolumba - informują naukowcy na łamach serwisu ScienceDaily.
25 grudnia 1076 r. arcybiskup Bogumił koronował w Gnieźnie księcia Bolesława Szczodrego na króla Polski. Jego panowanie to czas wypraw zbrojnych na Węgry i Ruś Kijowską oraz zatargu z biskupem Stanisławem, który przesądził o wygnaniu monarchy z kraju.
50 tys. osób zwiedziło otwarty pod koniec czerwca skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.
Starostwo olsztyńskie upamiętniło zasługi Mikołaja Kopernika jako zasadźcy, który na początku XVI wieku dokonał powtórnej kolonizacji warmińskich wsi, wyludnionych po wojnach polsko-krzyżackich. Pierwsza z 38 pamiątkowych tablic stanęła w weekend w Ługwałdzie.
- Gdy stoi się przed odkrytymi zrębami bramy pałacowej, można poczuć się jak w starożytnych Pompejach - mówi prof. Andrzej Buko, kierownik projektu.
Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Wisły. Wydawać by się mogło, że to trochę zapomniana kraina. Tysiące turystów, którzy przybywają tu co roku, przeczą łatwym osądom.
Kuchnia z kamiennym piecem i pozostałościami naczyń glinianych, kamienny moździerz i krzemienny nóż - to najważniejsze znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie, która prowadzi prace wykopaliskowe w Kerczu na Krymie.
W 1947 r. Beduini z plemienia Taamire dokonali największego odkrycia archeologii biblijnej. W pobliżu miejscowości Qumran na Pustyni Judzkiej, nieopodal Morza Martwego, znaleziono pierwszy z ponad ośmiuset starożytnych manuskryptów, które skrywały przez wieki ciemne zaułki jedenastu grot.
Jedyną na świecie ekspozycję poświęconą najwybitniejszej uczonej zwiedza zaledwie kilkadziesiąt osób dziennie. W tym połowa ma dalekowschodnie rysy.