Co wspólnego mają biblijni prorocy z najnowszymi eksponatami pozyskanymi przez radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego?
Pierwsze informacje dotyczące Syrenki Fidżi pochodzą z 1822 roku. Oryginalny okaz spłonął. Jednak istniało więcej tego typu paranaukowych eksponatów.
20 eksponatów, pokazujących np. co się dzieje, gdy nasze zmysły otrzymują sprzeczne informacje, znalazło się na wystawie "Umysł przyłapany", przygotowanej w Centrum Nauki Kopernik.
Na monety, naczynia ceramiczne i kości zwierzęce natrafili archeolodzy w XVII-wiecznej studni odnalezionej w centrum Leszna. Eksponaty zostaną teraz przekazane naukowcom w celu wykonania szczegółowych ekspertyz.
Przodkowie księcia Williama pochodzili z Mazur - uważają muzealnicy z Węgorzewa. W tamtejszym Muzeum Kultury Ludowej można obejrzeć eksponaty związane z pruskim rodem Lehndorffów, spokrewnionym z brytyjską rodziną królewską.
Wystawę prezentującą odkrycia archeologiczne dokonane podczas prac poprzedzających budowę autostrady A4 w okolicach Krakowa można oglądać w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Wśród eksponatów są najstarsze wizerunki kobiet znalezione na ziemiach polskich.
Amerykański prom kosmiczny Atlantis rozpoczął w piątek rano czasu lokalnego 16-kilometrową podróż do ośrodka wystawienniczego kosmodromu im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie, by pełnić tam rolę eksponatu muzealnego.
Amerykański wahadłowiec Endeavour rozpoczął w środę swą ostatnią podróż; na grzbiecie jumbo jeta Boeing 747 odleciał rankiem z Florydy do Kalifornii, gdzie stanie się eksponatem w muzeum - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
Miecze rzymskie, kości do gry wyrabiane z kości śródstopia zwierząt, kolie ze szklanych paciorków będzie można oglądać na wystawie "Śladami Rzymian po Polsce" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Eksponaty zostały odkryte podczas wykopalisk archeologiczych.
53 twarze wyryte w kamieniu, glinie, srebrze, brązie czy drewnie można oglądać na wystawie "Zapomniane oblicza" w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Prezentowane eksponaty pochodzą z okresu od ok. IV w. p.n.e. do XVII w.