Polska ekspedycja w kanionie Colca

Polscy naukowcy zbadali unikalną w skali światowej strefę geologiczną i biologiczną kanionu rzeki Colca w Peru. Był to ostatni etap kompleksowego rozpoznania i dokumentowania obszaru, poprzedzający nadanie temu rejonowi statusu parku narodowego.

Strefę badało jedenastu naukowców z: Akademii Górniczo Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu im. Kochanowskiego w Kielcach.

Prace prowadzono od 2003 roku, a ich celem było skompletowanie dokumentacji koniecznej do ustanowienia parku narodowego na obszarze Colca - Dolina Wulkanów - Źródła Amazonki. O wyjątkowości rejonu świadczy m.in. duża różnorodność formacji skalnych oraz form rzeźby.

Ten unikalny obszar został spopularyzowany w świecie przez polskich kajakarzy z krakowskiej wyprawy "Canoandes'79", którzy w 1981 roku jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata. Obecnie ten rejon odwiedza ponad 200 tysięcy turystów rocznie.

Colca znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa. Ściany kanionu wznoszą się z lewej strony na ponad 3200 m nad poziom rzeki, a z prawej - na 4200 m, co czyni go najgłębszym na świecie. Jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.