Co ulepszy ludzkość?

Spotkanie z życiem pozaziemskim pozwoli ludzkości ulepszyć się, a elektroniczne gadżety mogą przyspieszyć ewolucję - uważa astronom prof. Aleksander Wolszczan. Jego zdaniem, naszą cywilizację czekają przemiany, jakich dziś nie umiemy sobie nawet wyobrazić.

Prof. Wolszczan był we wtorek gościem II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki. W swoim wystąpieniu zatytułowanym: "Czy człowiek wie, dokąd zmierza?", mówił o możliwych scenariuszach przyszłości ludzkości, odnosząc się do fundamentalnego pytania: skąd się wzięliśmy i dokąd zmierzamy.

"Jesteśmy dziećmi wszechświata w sensie ogromnie intymnym. Tak samo intymnym, jak jesteśmy dziećmi swoich rodziców, ponieważ wodór, który znajduje się w naszych komórkach jest wspomnieniem z początków wszechświata 15 mld lat temu. Węgiel, azot i tlen, które są niezbędnymi składnikami chemicznymi naszej biologii to są wspomnienia narodzin, ewolucji i śmierci gwiazd, które są naszymi bezpośrednimi rodzicami. Tak więc mamy całkowite prawo identyfikować się z wszechświatem" - tłumaczył astronom.

Z potrzebą poznania naszych związków z wszechświatem oraz samego wszechświata wiążą się, jak przypomniał, rozwijające się od kilku dziesięcioleci badania astronomiczne oraz podróże kosmiczne i dalekosiężne plany w tej dziedzinie. Eksploracja przestrzeni kosmicznej coraz bardziej przybliża nas, jak mówił, do odkrycia życia na innych planetach.

"W skali kosmicznej życie z całą pewnością może istnieć. Jesteśmy już stosunkowo bliscy stwierdzenia czy tak jest, czy tak nie jest. Jeszcze parę lat temu, pytany o to kiedy znajdziemy życie poza Ziemią powiedziałbym, że może za ćwierć wieku. Jednak wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich latach i to, co się dzieje i to, jak szybko się to dzieje, powoduje, że nie jestem już pewny. To się może zdarzyć znacznie prędzej. Znajdujemy planety. Ok. 600 gwiazd znamy takich, które na pewno mają planety. I jesteśmy w tej chwili z całą pewnością (...) o krok od znalezienia pierwszej planety zamieszkiwalnej, czyli podobnej do Ziemi. To się może zdarzyć w ciągu najbliższych kilku lat" - podkreślił.

Wolszczan ocenił, że ewentualne odkrycie żywych istot poza Ziemią wyjdzie ludzkości na dobre. "Po raz pierwszy będziemy mogli się z kimś, czy z czymś porównać. Ja jestem optymistą i mam nadzieję, że jeśli do takiego czegoś dojdzie, to spowoduje to coś w rodzaju naprawy naszej cywilizacji, poprawy człowieka, zmiany jego sposobu myślenia o wszystkim i o sobie samym w sposób pozytywny" - powiedział.

Astronom mówił też o postępie technologicznym oraz o tym jak on zmienia ludzkość, o tym, że współcześni ludzie zalewani są masą nowoczesnych urządzeń i z tym zalewem wszyscy musimy sobie jakoś radzić.

"Jest sporo oznak tego, że sobie nie radzimy, w tym sensie, że ewolucja technologiczna wyprzedza ewolucję biologiczną, która posuwa się niesłychanie powoli w porównaniu z tym, do czego zdolna jest nasza inteligencja i nasza inwencja" - powiedział.

Według niego, możliwe jest jednak, że ewolucja biologiczna "nadgoni" rozwój technologiczny.

"Jest taki pomysł, że drzemią w nas geny, które nie są w tej chwili w użytku, ale mogą się uaktywnić pod wpływem jakichś zewnętrznych bodźców. Nazywa się to ewolucją skokową. Być może w odpowiedzi na ten nacisk technologiczny na nasze biedne mózgi, coś takiego się kiedyś wydarzy. Nagle zaczną powstawać ludzie, którzy będą wyposażeni we właściwości, których w tej chwili nie mamy, które wydawałyby nam się zupełnie egzotyczne. Często patrząc na tę lawinę rozmaitych gadżetów, którymi jesteśmy bombardowani bezustannie, myślę, że najlepszą obroną, jaką natura mogłaby wymyślić, to właśnie wyewoluować nas w bardzo krótkim czasie do stanu takiego, w którym moglibyśmy to wszystko wchłonąć, a być może zmienić i skierować cywilizację na inne tory. Ciekawe czy coś takiego się wydarzy, czy nie" - mówił astronom.

Wolszczan przypomniał jednak, że jakkolwiek nie przebiegałby dalszy rozwój ludzkiej cywilizacji, nastąpi to tylko wtedy, jeśli zdoła ona przetrwać wystarczająco długo. Dlatego musimy walczyć z zagrożeniami, jakie sami na siebie sprowadzamy - zatruciem wody, gleby i powietrza, groźnymi zmianami klimatu, spadkiem stężenia ozonu. Tylko wtedy przyszłe pokolenia będą mogły sprawdzić, który ze scenariuszy okaże się prawdziwy.

«« | « | 1 | » | »»
 • gosć
  07.06.2011 16:54
  Ale się Profesor zagalopował. Nawet nie zauważył, kiedy jego wypowiedzi przestają być naukowe, filozoficzne, hipotetyczne a stają się fantastyką miernej jakości, ubraną w pozory nauki: będzie tak albo nie będzie. A przecież wszyscy prości ludzie wiedzą, że ludzkość może się ulpszyć dzięki etyce, nie gadżetom czy Obcym.
 • Aquagen
  08.06.2011 15:54
  Użytkowniku Konri, masz bardzo ograniczone horyzonty myślowe. To co napisałeś "Jakby pojęli plan Boży, nie marnowaliby środków materialnych na bzdury." świadczy o tym, że nie bardzo wiesz co się wokół Ciebie dzieje.
  Z czasem większość teorii (chodzi mi o nauki ścisłe) zamieniana jest na praktyczne zastosowania.
  Nie podobają Ci się teorie naukowe, to dlaczego używasz internetu. Twój komentarz dotarł na serwer tylko dzięki takim teorią (algorytmy routingu, kody korygujące, etc.).

  Co do planu Bożego: jeżeli Bóg nie chciałby tych odkryć to po prostu by do nich nie dopuścił.
 • Gia
  09.06.2011 04:14
  Aquagen:"Co do planu Bożego: jeżeli Bóg nie chciałby tych odkryć to po prostu by do nich nie dopuścił".

  Kazdy, kto troche ruszy glowa rozumie, ze np. genetycznie modyfikowana zywnosc, nasze najnowsze "odkrycie", to trucizna. Czy myslisz ze Panu Bogu podoba sie, ze ktos nieudolnie i z checi zysku poprawia Jego porzadek?

  Moim zdaniem Bog dopuszcza niektore odkrycia dlatego, ze daje nam wolna wole. My ja z kolei najczesciej zle wykorzystujemy i przez to musismy sie uczyc na bledach...
  Ile ludzi zginelo po wynalezieniu dynamitu?
  Ile dzieci umiera codziennie po wynalezieniu aborcji? Z tego co sie orientuje, 140 tysiecy...
 • Upiornie trzeźwo myślący
  09.06.2011 13:14
  1. "genetycznie modyfikowana zywnosc, nasze najnowsze "odkrycie", to trucizna" - tego tak na prawdę nie wiemy, bo nie było to badane dostatecznie długo.
  Ja też do GMO odnoszę się z dużą dozą ostrożności, ale tylko dlatego, że jak każda nowość nie jest jescze dostatecznie dobra.
  A co powiesz Gia jeśli za jakiś czas będziemy potrafili hodować rośliny GMO na glebie, gdzie nic innego nie chce rosnąć i dzięki temu uda się zwalczyć głód w Afryce etc.

  Swoją drogą, gdzie jest ETYKA (i logika) w tym, że nasi polscy rolnicy zostawiają np. owoce i warzywa na polach, bo nie opłaca się tego zebrać a z drugiej strony PAH zbiera na dożywianie dzieci w szkołach.

  2. Jeżeli chodzi o dynamit to tutaj zawiodło co: LUDZIE i ETYKA. Jak nie było dynamitu to też ludzkość znajdowała sposoby uśmiercania (maczuki, siekiery, miecze).

  Nie neguję wagi etyki ani nie chcę powiedzieć, że nauki ścisłe w dziejach ludzkości są ważniejsze niż etyka, ale...
  ... jakoś na razie nie widzę, żeby opracowania i książki humanistyczne przynosiły jakiekolwiek efekty ;-(
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.