Prehistoryczni łowcy polowali na mamuty, zwabiając je do dołów, na których dnie sterczały włócznie zakończone kamiennymi grotami - informują naukowcy na łamach pisma "PLOS ONE".
Naukowcy uważają, że to, której kopii używamy, może wpływać na kształt wspomnień.
Ludzkie serce znacząco różni się w budowie od serc najbardziej spokrewnionych ssaków.
Ambitne dążenie do bycia liderem nie daje gwarancji, że dana osoba nadaje się na lidera - informuje pismo "PNAS Nexus".
Starzenie biologiczne nie jest stałe; przechodzimy w życiu przez dwa najintensywniejsze okresy zmian: w wieku 44 oraz 60 lat - ustalili naukowcy ze Stanfordu (USA).
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Wiadomo już, dlaczego wybieramy tak a nie inaczej. A przynajmniej mamy mocne podejrzenie.
Naukowcy odkryli w Indonezji zęby i kości przedramienia homininów (pierwszych twórców narzędzi) sprzed ok. 700 tys. lat. Ustalono, że homininy miały jeszcze mniejsze rozmiary ciała niż wcześniej sądzono. Wyniki badań zostały opublikowane w "Nature Communications".
Jeśli ktoś mówi, że myślenie boli, może mieć niemało racji - twierdzą naukowcy z Radboud University (Holandia). Jak odkryli, mentalny wysiłek w wielu sytuacjach wywołuje u ludzi nieprzyjemne odczucia.
Wg przewidywań opublikowanych w najnowszym raporcie ONZ liczba światowa populacja ludności osiągnie swój szczyt w połowie lat 80. XXI wieku, wzrastając z 8,2 miliarda w 2024 r. do około 10,3 miliarda w połowie lat 80. XXI wieku, a następnie spadając do około 10,2 miliarda do końca stulecia.