Badania przeglądowe wykazały, że gleba w miastach starożytnych Majów jest silnie zanieczyszczona rtęcią - informuje pismo "Frontiers Science Communications in Environment".
Powody? Róże.
Dużą budowlę wykonaną z cegieł mułowych, w której spotykali się mieszkańcy jednego z najstarszych miast świata, odkryli polscy archeolodzy w atalh"yk w centralnej Anatolii w Turcji. Powstała pod koniec jego istnienia, ponad 8 tys. lat temu.
Ważną część cmentarzyska w Castillo de Huarmey, zwaną Galerią Elitarnych Rzemieślników, odkrył polsko-peruwiański zespół archeologów, którego pracami kierował prof. Miłosz Giersz z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przy instalacji rur grzewczych do Muzeum Archidiecezjalnego robotnicy w wykopie trafili na zabudowę z XIII wieku. Znaleziono również ciekawy artefakt.
Pozostałości pieca do wytopu ołowiu z XII-XIII w. odkryli archeolodzy w okolicach kościoła Wniebowzięcia NPM w Staromieściu (woj. śląskie) w czasie pierwszych, sondażowych wykopalisk w tym miejscu. Odkrywcy podkreślają, że osady z tego okresu rzadko są odkrywane i badane.
W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej. Była ona zamieszkana w neolicie.
Archeolodzy z Meksyku odnaleźli ruiny miasta zamieszkałego przed ponad 1,5 tysiąca lat temu przez Majów. Znajdowało się ono w północnej części Półwyspu Jukatan, na wschodzie Meksyku.
Przed około 500 tys. lat tereny Europy Zachodniej zamieszkiwało maksymalnie 25 tys. osób - wynika z analiz hiszpańskich naukowców, współpracujących z geografami z niemieckich uniwersytetów w Kolonii oraz Tybingi.
Siedem skulonych szkieletów, położonych w kilku warstwach, znajdowało się w monumentalnym grobowcu sprzed 1,5 tys. lat. Byli to przedstawiciele elity portowego miasta Berenike nad Morzem Czerwonym w Egipcie - ustalili polscy archeolodzy.