Podczas konserwacji ścian prezbiterium katedry wawelskiej odnaleziono średniowieczne malowidła. Przedstawiają św.św. Piotra i Pawła.
Pogranicze obecnego Egiptu i Sudanu to dziś spalona słońcem pustynia. Ale 10 tys. lat temu wśród bujnie rosnących drzew przechadzały się tam tysiące zwierząt. Śladów ludzi, którzy wówczas tam mieszkali i eksploatowali środowisko naturalne, szukają polscy archeolodzy.
Poszukiwania i badania cennych historycznie przedmiotów, które skrywa Wisła, będą kontynuowane w tym roku. Specjaliści przyjrzą się czterem wrakom dawnych łodzi, nadal szukają m.in XVII-wiecznej rzeźby orła zrabowanej podczas potopu szwedzkiego.
W Mławie (Mazowieckie) rozpoczęły się prace archeologicznie w poszukiwaniu najstarszych śladów osadnictwa. Wykopaliska prowadzone wokół pochodzącego z XVIII wieku kościoła św. Wawrzyńca mają ustalić czy we wczesnym średniowieczu mógł istnieć tam gród lub strażnica.
Historia. Przy budowie nowego drapacza chmur w Londynie odkryto kilkaset tabliczek, na których Rzymianie zapisywali informacje.
Dzięki współpracy archeologów z poszukiwaczami skarbów zbiory muzealne wzbogaciły się ostatnio o 500 metalowych zabytków, m.in. trzy cenne skarby z terenu południowo-wschodniej Lubelszczyzny - poinformował PAP inicjator przedsięwzięcia, archeolog dr Sylwester Sadowski.
Zakończył się pierwszy etap wyprawy w poszukiwaniu wraku zaginionego w 1940 r. ORP "Orzeł", którą prowadzi polska ekipa na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. W ciągu trzech dni zbadano około 50 wraków. W nadchodzącym tygodniu poszukiwania będą kontynuowane.
W Rzymie powstaje pierwsza stacja metra, która będzie zarazem zabytkiem archeologicznym. W trakcie budowy nowej stacji przy już uruchomionej trzeciej linii w pobliżu Koloseum odkryto ruiny starożytnych koszar, które postanowiono zachować i wyeksponować.
Brązowe figury i tysiące monet pochodzące z rozbitego 1,6 tys. lat temu statku handlowego odkryto u wybrzeży historycznego portu Cezarea w Izraelu. Izraelski urząd ds. starożytności (IAA) podał w poniedziałek, że to największe takie znalezisko od 30 lat.
Miłośnik historii znalazł na polu ornym k. Zalewa (woj. warmińsko-mazurskie) skarb złożony z 86 srebrnych denarów, bitych w I i II wieku n. e. w Cesarstwie Rzymskim. Starożytne znalezisko trafiło do zbiorów lokalnego Muzeum w Ostródzie.