Ponad 30 metrowy fragment średniowiecznej fosy z drewnianym traktem pieszym odkryto w centrum Poznania podczas robót budowlanych. Są plany, aby znalezisko w przyszłości było udostępnione dla zwiedzających.
Tuniki do łydki i szale spinane szpilami - to podstawowe elementy stroju przedhiszpańskich arystokratek sprzed tysiąca lat. O tym, jak nieoczywiste znaczenie mogą mieć badania nad strojami dawnych kultur opowiadają PAP archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Blisko 80 ksiąg metrykalnych z 1914 r. zawierających informacje o urodzeniach, małżeństwach i zgonach mieszkańców dawnych Kresów jest poddawanych konserwacji w stołecznej pracowni. Księgi, zdaniem historyków, to kluczowe źródło wiedzy demograficznej i genealogicznej.
Historia jeziora Roopkund była jedną z wielu niewyjaśnionych tajemnic Himalajów.
Dwie ekspedycje będą szukały w przyszłym roku na Morzu Północnym wraku legendarnego okrętu podwodnego - informuje "Rzeczpospolita".
56 stanowisk archeologicznych zostanie przebadanych na obszarach, przez które będzie przebiegać nowy odcinek drogi ekspresowej S7 od Krakowa do granic Małopolski z woj. świętokrzyskim. Prace powinny zacząć się w połowie 2015 r; potrwają ponad dwa lata.
W Ziemi Świętej znaleziono niedaleko Gazy sześć starożytnych pieczęci glinianych. Datuje się je na X wiek przed Chrystusem, pochodzą zatem z czasów królów Dawida i Salomona.
Dwa ogromne pomniki faraona Amenhotepa III, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1200 roku p.n.e., znów stanęły od północnej strony jego świątyni w Luksorze. Rekonstrukcję tych najwyższych wizerunków stojących faraonów przeprowadzono w rekordowym tempie.
Ze szczątków człowieka, nawet jeżeli ich wiek wynosi kilkaset lat, można bardzo dużo odczytać. Nikogo nie powinna dziwić wielka popularność telewizyjnych seriali detektywistycznych czy archeologicznych. To jest naprawdę ciekawe!
Archeolodzy przez lata spierali się o genezę i przeznaczenie tych obiektów. Dziś uważa się, że są one dziełem skandynawskiego plemienia Gotów.