Dlaczego tak trudno pozbyć się fobii? Dlaczego tak trudno wytłumaczyć sobie, że pająki, ciemny pokój, zamknięta przestrzeń, duża wysokość nie są tak straszne, na jakie wyglądają? Polscy naukowcy znaleźli odpowiedź.
W Światowy Dzień Osteoporozy obchodzony 20 października rozpoczyna się całoroczna międzynarodowa kampania uświadamiająca pod hasłem „Poprzestań na jednym”. Ma zachęcać osoby po 50-tce, by po pierwszych złamaniach badały się pod kątem obecności tej choroby.
Brakuje leków na aptecznych półkach. To efekt ustawy refundacyjnej - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z medycyny pokazali, że wykorzystywanie komórek macierzystych może być etyczne, nie musi się wiązać z unicestwianiem ludzkich embrionów. To odkrycie, które już teraz pozwala mysleć o wytwarzaniu tkanek, części zamiennych organizmu. W dalekiej przyszłości dzięki komórkom macierzystym będzie można hodować całe narządy.
Jeśli lekarz przepisze choremu antybiotyk ze zniżką, bez wykonania specjalnego badania, grozi mu kara finansowa. Czy chory może czekać?
Światowy Dzień Wzroku to okazja, by zadbać o swoje oczy, choćby korzystając z bezpłatnych badań. Według prognoz, jeden na 30 Europejczyków straci wzrok w ciągu swojego życia.
Kościół katolicki z zadowoleniem przyjął wiadomość o przyznaniu medycznego Nobla za badania nad komórkami macierzystymi, które nie pochodzą z embrionów, lecz dojrzałych komórek organizmu samego pacjenta.
Ks. prof. Marian Machinek* tłumaczy, dlaczego odkrycia noblisty S. Yamanaki to prawdziwy przełom:
John B. Gurdon i Shinya Yamanaka laureatami Nagrody Nobla z medycyny.
"Zabierz serce na spacer" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie impreza promująca zdrowy tryb życia. Jak podkreślił dr hab. Andrzej Ciszewski, choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i krajach rozwiniętych. Najlepszym lekarstwem jest ruch.