Równo 150 lat temu 7 listopada 1867 r. w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla - a zarazem pierwsza kobieta uhonorowana tym najwyższym naukowym wyróżnieniem - inspiruje kolejne pokolenia uczonych.
Gdyby nie przedwczesna śmierć, Marian Smoluchowski mógłby być współlaureatem trzech nagród Nobla - mówił w piątek na konferencji "W 100. rocznicę śmierci Mariana Smoluchowskiego - genialnego polskiego fizyka" prof. Bogdan Cichocki, fizyk z UW.
Skonstruował lunetę, spojrzał przez nią w Kosmos i zobaczył miniaturę Układu Słonecznego. Wzbudzał podziw i irytował pewnością siebie. Drwił z oponentów, uważając ich za głupców, i wielbił Boga. Kto to? Galileo Galilei.
Jacy są najbardziej znani polscy naukowcy? No wiadomo! Skłodowska, Kopernik… Eee, no i to w zasadzie tyle. Mieliśmy jeszcze jakichś? Tak, i to takich, którzy powinni być znani na całym świecie, a tymczasem nie znamy ich nawet my, Polacy. Nie mam wątpliwości, że kimś takim jest Jan Czochralski. Bez niego nie byłoby dzisiaj elektroniki.
Chciał być żołnierzem, ale nie mógł. Trzy lata studiował teologię, ale to też nie była jego droga. Odnalazł się w medycynie i zmienił życie wielu ludzi.
W Warszawie w wieku 87 lat zmarł profesor Jerzy Szacki, jeden z najwybitniejszych polskich socjologów. Miał 87 lat.
Nauka bardzo rzadko rozwija się skokowo, przez rewolucję. Zwykle to proces wolny i żmudny. W historii nauki były jednak odkrycia, które bez nadużyć można nazwać krokami milowymi.
Do swoich największych odkryć doszedł wbrew swoim profesorom. Étienne Gilson zupełnie zmienił myślenie naukowców o średniowiecznej filozofii.
Fragment wywiadu z ks. Michałem Hellerem „Wierzę żeby rozumieć” wydanego nakładem wydawnictwa Znak.
O chorobie, które sprowadziła Kopernika do Olsztyna, obserwacji pieniądza i wyparciu lepszego jedzenia przez fast foody z Jackiem Szubiakowskim, dyrektorem Olsztyńskiego Planetarium, rozmawia Krzysztof Kozłowski.