Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Dartmouth College (USA) wynika, że mózgi osób, które są przyjaciółmi, funkcjonują w podobny sposób.
W zeszłym tygodniu wewnętrzne rejony Układu Słonecznego odwiedziły dwie planetoidy.
Nie wiem, czy żyje dzisiaj na Ziemi ktoś, kto bardziej rozumie sztukę autopromocji. Nie wiem, czy istnieje ktoś, kto jest w stanie porwać setki milionów ludzi. Nie wiem, czy żyje ktoś, kto jest bliżej zdobycia Marsa niż on.
Raz pada śnieg, raz grad, czasami osadza się szadź albo szron. Za każdym razem jest to jednak woda. Tyle że w różnych fizycznych postaciach. Ziemia jest jedynym ze znanych nam globów, na których z nieba pada woda. Ale nie jedynym, na którym pada.
…na dodatek – zestresowanych bakterii. Niektóre gatunki bakterii (dzisiaj znamy ich około 150) w trudnych chwilach produkują bioplastik.
Przytulanie, głaskanie i zabawy typu „idzie rak nieborak” są nie tylko niezbędne dla rozwoju psychiki naszych dzieci. Czułość na zawsze zmienia genom naszych dzieci.
Mielofibroza niszczy szpik kostny, doprowadzając do śmierci chorego. Wczesne zdiagnozowanie tego rzadkiego nowotworu pozwala na rozpoczęcie leczenia.
Przez lata mieszkańcy na zaoranych polach natrafiali na kości, ale średniowieczny gród pozostawał tylko w sferze legend. Zapomniane, średniowieczne miasto w Dzwonowie odkryto dopiero w 2014 r. - od tego czasu odnaleziono tam już łącznie ok. 70 tys. zabytków.
Monogamia i "miłość do grobowej deski" to wśród zwierząt dość rzadkie zjawisko. Szacuje się, że monogamicznych jest mniej więcej 23 proc. gatunków ptaków i tylko 5 proc. ssaków - mówi PAP dr Magdalena Janiszewska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi.
Cała fizyka jest hołdem złożonym logice. Ale...
Nagłym wyskokiem dorodny łoś spowodował katastrofę ścigającego go helikoptera, którego załoga próbowała go pochwycić - poinformowało we wtorek biuro szeryfa hrabstwa Wasatch w górzystej części amerykańskiehgo stanu Utah. Zwierzę miało być uśpione i wyposażone w automatyczny nadajnik.
Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu, którego celem jest pierwsze lądowanie na jednym z księżyców Marsa - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.
Zdrowy nabiał to darmowa aplikacja mobilna, która umożliwia sprawdzenie przez użytkownika prawidłowości jego wagi względem wieku i płci (wskaźnik BMI) dla umiarkowanej aktywności fizycznej. Została ona przygotowana przez Polską Izbę Mleka.
Biały kwiat lilii na przestrzeni wieków stał się symbolem nie tylko piękna i miłości, ale również czystości ciała, dziewictwa, i – w szerszym rozumieniu – cnoty, duchowej szlachetności.
Największe osiągnięcia polskiej nauki w ostatnim czasie.
W Tonga zaczęto we wtorek usuwać skutki niszczycielskiego cyklonu Gita, który z ogromną siłą przeszedł przez ten wyspiarski kraj na Pacyfiku. Żywioł zniszczył budynek parlamentu, a także domy i kościoły i przybiera na sile, zbliżając się do Fidżi.
Badaczki z Polski dokumentują rośliny lecznicze używane w Amazonii peruwiańskiej. Nie wykluczamy, że w ramach projektu odnajdziemy rośliny, które będą nowe dla nauki - mówi PAP dr Monika Kujawska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
Budują go dwaj pasjonaci, którzy rzucili stabilną pracę na etatach i zawodowo popularyzują astronomię. W Czernicy koło Rybnika działa już ich "astrolab" z funkcją planetarium.
Białostoccy naukowcy utworzyli bank ekstraktów ponad 150 grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Badają ich potencjalne zastosowanie m.in. w leczeniu nowotworów. Np. właściwości korzeniowca sosnowego mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu raka jelita grubego.
Policjanci na dworcu kolejowym w prowincji Henan w środkowych Chinach zostali wyposażeni w okulary z systemem rozpoznawania twarzy, który ułatwia identyfikację poszukiwanych przestępców - podał w środę hongkoński dziennik "South China Morning Post".